Vysočina chce další peníze na kotlíky

Jeden z nejčistších krajů v Česku dokazuje, že se topení uhlím nebojí. Zájem o takzvané kotlíkové dotace je na Vysočině obrovský a vedení kraje se rozhodlo požádat Ministerstvo životního prostředí o další peníze na modernizaci kotlů na tuhá paliva.

Čtěte také:
Zájem o kotlíkové dotace neutuchá
Na kotlíkové dotace fronty jako na banány

O tom, že na Vysočině, kterou průzkumy dlouhodobě řadí mezi nejčistší kraje u nás, hodlá využít kotlíkových dotací spousta obyvatel, svědčil už první den podávání žádostí. Lidé tehdy před krajským úřadem stáli frontu dlouhou několik stovek metrů od páté hodiny ranní. „O peníze na ekologickou výměnu kotlů je v regionu velký zájem. Vysočina disponuje dostatečnou absorpční kapacitou pro navýšení finančních prostředků. Jsme připraveni téměř okamžitě administrovat další peníze,“ prozradil pro iUhli.cz vysočinský radní pro životní prostředí Zdeněk Chlád. Ten už o navýšení financí z Operačního programu Životní prostředí požádal ministerstvo.

Vysočina na kotlíkové dotace získala částku 238,9 miliónu korun, které postačí na výměnu minimálně 1 600 stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší v letech 2016 a 2017. V současné době už ale kraj eviduje zhruba 2 200 žádostí, přičemž bylo rozhodnuto peníze žadatelům vyplatit v jedné výzvě. Poskytnutí prvních dotací by měla Rada Kraje Vysočina schvalovat už v dubnu.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Damoklův meč a dvojí metr na horníky