Vysoké ceny uhlí možná prodlouží těžbu OKD

Důl ČSM je posledním činným dolem, kde OKD těží černé uhlí. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

OKD možná na konci příštího roku neukončí těžbu černého uhlí, jak bylo plánováno. Díky růstu cen uhlí na trhu je podle informací HN na stole opět prodloužení těžby na posledním Dole ČSM.

 „Ukazuje se, že se ekonomická situace výrazně zlepšila, i díky rostoucím cenám uhlí. Při návštěvě pana premiéra se tak jednalo o možnosti prodloužit těžbu především koksovatelného uhlí,“ uvedl pro HN hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Podle něj také OKD dostalo neformální zadání, aby vypracovalo analýzu, zda se finančně vyplatí těžbu dál prodlužovat. To potvrzuje i mluvčí firmy Naďa Chattová.

Čtěte také:
Nová šichta se může stát evropským dokumentem roku
Staňková věří, že OKD nezůstane státu nic dlužna

Podle ní o takový dokument firmu požádal její vlastník, kterým je společnost Prisko, jež spadá pod ministerstvo financí. „Zpracováváme ekonomickou analýzu vztahující se khospodaření OKD. Bude hotová a schválená v následujících týdnech,“ napsala Chattová.

Hejtman Vondrák by podpořil prodloužení těžby o dva až tři roky. „Jsou tam však limity dané tím, že se na Dole ČSM neinvestovalo do další těžby. Teď by to byly investice úplně v jiných řádech, to už se ani nedá,“ míní. Krajská zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti), která z Karviné dlouhodobě bojuje proti počátkem roku těžbě, zároveň připomíná, že na její další prodloužení není zahájena EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí. „Není se tedy o čem bavit,“ říká.

Doly se v problémech nacházejí už řadu let. V roce 2016 si prošly insolvencí a v rámci reorganizace firmu získal stát. Problémy však pokračovaly, nejkritičtější byla situace loni v létě. Právě tehdy se naplánoval úplný konec těžby v OKD v roce 2022. A to jen na zmiňovaném Dole ČSM, ostatní zavřely už dřív: letos to byl Důl Darkov a ČSA, předtím Lazy nebo Paskov.