Doba čtení:2 m, 15 s
Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková. Foto: OKD

Za první letošní pololetí činila produkce OKD bezmála 1,5 milionu tun uhlí, provozní výnosy přesáhly 3,9 miliard korun a čisté tržby pak více než 3,4 miliardy korun. Výsledky i budoucnost OKD okomentovala v rozhovoru pro Měsíčník Horník předsedkyně představenstva Vanda Staňková.

Jak je firma spokojená s prvním pololetím?

Po nesmírně těžkém minulém roce se nám opět daří plnit náš plán. Naopak, musím poděkovat všem našim lidem, že dosahujeme výrazně lepších, než plánovaných, výsledků. EBITDA, tedy provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací, očištěný od mimořádných vlivů činí 610 milionů korun.

Čtěte také:
Útlum těžby OKD vyjde na 9 miliard
Seismická aktivita v revíru OKD

Přehodnocují se plány pro vyšší produkci?

OKD přizpůsobuje samozřejmě svojí prognózu a s tím související kroky. Včetně postupu v těžbě, změnám na trhu s uhlím, ale také vlastním ekonomickým a geologickým podmínkám. Očekáváme, že do 31. prosince 2021 vytěžíme z dolu více než 1,9 milionu tun uhlí a na konci roku by mělo OKD evidovat tržby větší než sedm miliard korun. Což je o skoro 1,2 miliardy korun více než jsme plánovali.

Optimismem naplňuje jistě i růst cen uhlí?

V prvním pololetí se nás to ještě tolik nedotklo, jelikož máme s našimi odběrateli dlouhodobě nastavené smlouvy, které odráží realitu na trhu se zpožděním. Efekt s rostoucích cen budeme plně vnímat v druhém pololetí. V tuto chvíli máme navíc odbyt naší produkce v podstatě až do konce letošního roku zajištěn a pomalu chystáme vyjednávání na rok příští.

Jaké jsou tedy výhledy pro následující rok?

Předpokládaný objem těžby, který bychom rádi dosahovali, je více než 1,4 milionu tun uhlí. Oproti původním plánům přidáme ještě jeden porub. Věřím, že se OKD podaří vydělat si na sebe a na konci roku 2022 budeme moci s čistým svědomím našemu vlastníkovi – českému státu – opětovně potvrdit, že záchrana OKD byla správným krokem. A že navíc nezůstáváme státu nic dlužni.

Čtěte také:
Rakušan: Uhlí nejde jednoduše nahradit pomocí OZE
Matušovská: Od uhlí nesmíme utéct zbrkle

Je reálné pokračovat v těžbě po roce 2022?

Hovořilo se o tom a stále hovoří, zpracováváme v tomto ohledu analýzu, kterou dostane jak vláda a příslušná ministerstva, tak náš vlastník, akciová společnost PRISKO. Až na jejím základě padne rozhodnutí, co dále, a zda dojde ke změně rozhodnutí o pokračování těžby.

Můžete komentovat i dění v Nové šichtě?

OKD má nyní přibližně 2800 vlastních a okolo 800 dodavatelských zaměstnanců. Těm, kteří naši společnost opustili v minulých měsících stále pomáhá projekt Nová šichta. Individuálně jsme v něm pomohli více než 730 lidem. O naše bývalé zaměstnance projevilo zájem na 130 firem z regionu. Nejčastěji poptávaly elektrikáře, montéry, dělníky.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa