
S blížící se zimou a ruskou invazí na Ukrajinu Evropa nakupuje o téměř 50 procent více amerického uhlí, čímž se podíl amerického uhlí dodávaného do Evropy zvýšil na nejvyšší úroveň od roku 2016.
Celková hodnota vývozu amerického uhlí do Evropy se podle nejnovějších údajů Census Bureau zvýšila výrazně více, a to o 184,21 procenta. To je důsledek zvyšování objemu při současném rychlém růstu cen, napsal server Forbes.com.
Zatímco nárůst cen postihuje všechny regiony světa poměrně stejně, Evropa na něj doplácí, protože se potýká s nedostatkem paliva pro vytápění. Chybí totiž ruský plyn, na který velká část Evropy neprozřetelně vsadila v minulých letech.
Evropské země patří k těm, které se v posledních letech obrátily proti uhlí, což posloužilo ke zvýšení jejich závislosti na ruském zemním plynu. V důsledku toho se nyní Evropa snaží vybudovat zařízení na přeměnu zkapalněného zemního plynu zpět na zemní plyn, a rovněž musí nakupovat více uhlí.
V letech 2007 až 2015 Evropa nakoupila více než polovinu veškerého vývozu amerického uhlí, vyjádřeno v hodnotě. Do roku 2021 se tento podíl snížil na 30,39 procenta. Do října letošního roku, pokud vycházíme z nejaktuálnějších údajů, se tento vývoz do Evropy vyšplhal na 43,47 %.
Hodnotově se vývoz uhlí z USA do světa letos zvýšil o 98,05 procenta. To je téměř pětinásobek nárůstu hodnoty veškerého amerického vývozu, který vzrostl o 19,81 procenta.
Nárůst hodnoty amerického vývozu uhlí do světa je strmější než nárůst hodnoty amerického vývozu zemního plynu do světa včetně Evropy. Zvýšené dodávky LNG do Evropy vzrostly o 11,09 procenta v objemu a o 52,01 procenta v hodnotě.
Zatímco velká část amerického LNG pochází z Texasu a je expedována přes námořní přístavy v Mexickém zálivu, většina uhlí pochází ze Západní Virginie, Pensylvánie a Kentucky. Největší vstupní branou pro tyto odchozí zásilky je přístav ve Virginii, na který letos připadá 41,04 procenta celkového objemu.