Vzdušné zámky ekologů vs. zaměstnanecká realita
Vedoucí řidič velkostroje ve společnosti Severní Energetická Jan Chejn zareagoval na otevřený dopis, který zaměstnancům společnosti poslala mluvčí kampaně „Limity jsme my“ Petra Němcová. Ocenil, že se mluvčí na horníky obrátila s pokorou a porozuměním ve snaze navázat dialog. „Škoda, že je tomu tak pouze před širokou veřejností. Na nedávné debatě ´Je uhlí řešení?´ v mostecké knihovně jsem chtěl vyjádřit názor, že jsem pro jejich prolomení. Bohužel jsem nedostal slovo, i když jsem se vehementně hlásil. A tímto způsobem bohužel ´diskutujete´ od samého začátku“ poznamenal.
Němcová horníky upřímně ujistila, že nikomu z ekologů nejde o to připravit je o práci. „A víte, že pokud prosadíte to, o co usilujete, v důsledku přijde o práci cca 6000 lidí? A že celkově je ve hře cca 12 000 pracovních pozic,“ reagoval Chejn.
Němcová také zmínila, že chce, aby stát zvýšil poplatky z těžby a ze získaných peněz vytvořil solidární fond. „Takže nebudeme chodit do práce, ale dostaneme sociální fond. A jakou rekvalifikaci nám nabízíte? Který investor do kraje přijde? Co budeme dělat? Nebo to dopadne jako ve Skotsku a stát pouze zasanuje nezaměstnané? Generace po generaci si bude zvykat na příjmy bez práce? To opravdu chcete? Znovu, aniž bych dělal hrdinu pro média, prohlašuji, že nechceme nějaké odstupné, chceme pracovat. To znamená těžit a díky tomu ekonomicky, ekologicky a z našeho produktu efektivně vyrábět energii, kterou všichni potřebujeme (elektřinu a teplo). Nebo Vy ji snad nepotřebujete?“ ptá se zaměstnanec Severní energetické.
Tvrzení ekologů, že majitelé těžebních firem inkasují miliardy a přitom vyhodili tisíce lidí z práce, odmítl Chejn s tím, že velká část bývalé Mostecké uhelné (MUS) přešla do firem, které byly vyčleněny z MUS. A co se stalo se zbytkem? No ten přišel o práci právě kvůli limitům a útlumu těžby. „Píšete, jestli nám nevadí, že pánové Dienstl a Tykač inkasují miliardy. Ne, nevadí, my máme své výplaty 13. den v měsíci vždy na kontě a k tomu spoustu dalších sociálních výhod. Mohu srovnávat, jelikož jsem pracoval pět let u německé firmy. Navíc nás majitelé informují o své strategii a krocích. Férové ne? Proč se neptáte, jestli nám nevadí miliardy inkasované za soláry? Kdo měl informace o dotacích na ně? Ano, to nám vadí! Vám ne?“ ptá se Chejn.
Až těžební společnost Severní energetická zveřejní nabídku na vypořádání subjektů v Horním Jiřetíně, řada místních lidí podle Chejna změní názor na prolomení limitů. „Vždyť, co vlastně znamená prolomení limitů? Pouze šanci na vyjednávání. O tu chcete připravit většinu obyvatel Jiřetína? Ve finále to budou oni, kdo rozhodnou a nikdo za ně,“ zdůraznil Chejn.
Související články