Doba čtení:2 m, 35 s

Jestli je v lidské moci zastavit globální oteplování, jsou Pařížská dohoda a dohody na ni navazující špatně postavené. Proto se klima mění dál. V žádném případě to není vina vlád evropských států.

Klimatičtí aktivisté neříkají pravdu, když permanentně obviňují evropské vlády z toho, že „v boji za klima“ selhávají. Naopak, tyto vlády, pod kuratelou EU, dělají „pro klima“ nejvíc na světě. A pohybují se přitom přesně v mantinelech, které si nechaly nalajnovat právě od klimatických aktivistů a celé zelené lobby. Jedním z projevů toho jsou ceny elektřiny, které dusí domácnosti i firmy.

Pařížská dohoda i navazující Kjótský protokol totiž – zjednodušeně – stanovily, zcela nesmyslnou taktiku onoho „klimatického boje“. Podle nich vyspělé státy, včetně Česka, své emise oxidu uhličitého snižovat mají. Všechny ostatní státy by měly. Cílem je přitom zastavit lidskou produkci oxidu uhličitého, potažmo dalších skleníkových plynů. (Nechme teď stranou, zda je oxid uhličitý opravdu důvod oteplování. Takzvaná vědecká shoda totiž není zdaleka tak jednoznačná, jak média tvrdí a navíc shoda není to samé co důkaz. Kromě toho klimatické modely pracující s CO2 dlouhodobě selhávají ve svých předpovědích vývoje.)

Podstatné je, že ty vyspělé státy, které reprezentují něco přes 20 procent emisí oxidu uhličitého, skutečně své emise snižují. Ty ostatní, jež jich mají na kontě přes 70 procent, je naopak v součtu zvyšují. V čele s Čínou, která sama produkuje přes 30 procent antropogenního oxidu uhličitého. Z toho je zřejmé, že současná pravidla jsou nastavena úplně scestně. Protože pokud zrušíme 20 procent, nestačí nám to k dosažení nuly. To je otázka matematiky základní školy.

Lízal: Platíme za politické rozhodnutí podporovat OZE

Můžeme sice stokrát chápat, že státy jako Indie potřebují pro svůj růst dostatek elektřiny, ale to na vývoji uhlíkové bilance nic nemění. Ta buď roste, nebo klesá. Jenže ona roste. Kvůli Číňanům, Indům, Saúdským Arabům, Íráncům a tak dále. Ne kvůli státům v Evropě. Hysterické a stále militantnější akce zelených levičáckých radikálů, kteří neustále obviňují Evropany, na tomto faktu nemůžou nic změnit. Mimochodem, levice má ráda Palestince. Ti berou elektřinu z Izraele a tu co si vyrábí sami, tak mají ropy. Ostatně, celý Blízký východ a více méně celá Afrika mají dobré podmínky pro stavbu fotovoltaiky, případně větrných elektráren. Tento potenciál se tamní vlády nesnaží využít ani náhodou. V Asii to není jiné.

Zkrátka, 440 milionů lidí ve státech v EU, kteří produkují nějakých osm procent světových emisí, opravdu nemůže na vývoji klimatu nic změnit. Ani v případě, že za ten vývoj opravdu může CO2.

Z pár uvedených čísel musí být každému, kdo umí trochu počítat, jasné, že takhle to fungovat nemůže. Vzhledem k tomu, že evropští zelení mají za sebou alespoň základní školu, musí si to uvědomovat také. Takže jejich cíl je evidentně jiný, než „záchrana klimatu“. Takže je nejvyšší čas jim přestat naslouchat. A ty militantní postavit mimo zákon.  A jestli vlády v Evropě chtějí vážně bojovat proti dezinformacím (jako by neměly i kvůli zelené politice důležitější starosti), měly by bleskově vytáhnout i proti těm od Zelené fronty. Málokteré dezinformace jsou totiž markantnější, než ty jejich.

Protože dokud se nezmění pravidla, aby byla pro všechny stejná, nemůže se zastavit změna klimatu.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa