Za indickým blackoutem prý stáli čínští hackeři

V polovině října se v Bombaji ocitly bez proudu miliony lidí. Foto: pixabay.com

Bombaj 12. října postihl nečekaný a rozsáhlý výpadek elektřiny. Vlaky se se zastavily, bez elektřiny byly miliony lidí. Nemocnice pro záchranu pacientů musely využít záložní generátory. Ukazuje se, že za blackoutem mohli stát čínští hackeři.

Indičtí představitelé uvedli, že blackout v Bombaji mohly způsobit zahraniční síly, nejmenovali jaké. Soukromá americká společnost specializující se kyberbezpečnost Recorded Future ve své zprávě zmiňované listem The New York Times (NYT) tvrdí, že výpadek souvisí se střetem čínských a indických vojáků na sporné hranici v oblasti jezera Pangong Tso v západním Himálaji. Konflikt měl skončit smrtí čtyř čínských vojáků. Krátce poté Recorded Future zaznamenala nárůst používání malware k infikování indických elektronických kontrolních systémů ze strany čínské hackerské skupiny Red Echo (Rudé Echo). Malware nebyl ve většině případů nikdy aktivován, jeho přítomnost ale lze číst jako „zprávu Pekingu, co se stane, pokud Indie bude s přílišnou vervou prosazovat své hraniční požadavky“, citoval z NYT server idnes.cz.

Čtěte také:
V Indii začala privatizace uhelných dolů
Začíná světová plynová válka?

Indické úřady zatím teorii nepotvrdily. Bombajský ministr pro domácí záležitosti Anil Dešmuhk krátce po zveřejnění zprávy Recorded Future prohlásil, že podle předběžného vyšetřování se mohl výpadek energie v metropoli přihodit kvůli „pokusům nespecifikovaných zahraničních agentur nahackovat městskou elektrickou infrastrukturu“.

Zprávy o kyberútocích využívaných státními aktéry k poškozování státu, s nimiž má země spory, jsou stále častější. Rusko podle ukrajinských vyšetřovatelů dvakrát prostřednictvím kyberútoků způsobilo výpadky proudu na Ukrajině.