Doba čtení:1 m, 32 s
Zdeněk Zajíček či Mirek Topolánek usilují o vedoucí posty ve vlivných organizacích zastupujících zaměstnavatele. Koláž iUHLI.cz

Hospodářská komora i Svaz průmyslu a dopravy čekají změny ve vedení. Komoru chce vést pražský politik ODS Zdeněk Zajíček. O vedení Svazu průmyslu usiluje například expremiér Mirek Topolánek.

V čele Hospodářské komory skončí v květnu po devíti letech bývalý ministr Vladimír Dlouhý. Nahradit by ho mohl Zdeněk Zajíček, který je v současnosti viceprezidentem komory a předsedou ICT Unie, která sdružuje firmy informačního a telekomunikačního průmyslu. Působí také jako poradce premiéra Petra Fialy pro e-government a IT. „Rozhodl jsem se v letošních volbách kandidovat na prezidenta komory,“ potvrdil Zajíček pro SZ Byznys. Jako o dalším zájemci o vedení Komory se mluví o šéfovi Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáši Prouzovi. Ten ale kandidaturu nepotvrdil.

Studie: Na Green Deal není dostatek surovin

Zajíček se loni stal hlavním iniciátorem vládních opatření v boji s energetickou krizí. Pod jeho vedením vznikl v září na Úřadu vlády koordinační tým, v němž byla zastoupena jednotlivá ministerstva, energetické firmy a obchodníci. Tato skupina pak ve spolupráci s poradenskou firmou EY připravila systém zastropování cen elektřiny a plynu včetně financování této hlavní domácí zbraně proti energetické drahotě.

Po deseti letech skončí v čele Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Zájem o jeho post jako první potvrdil už koncem loňského roku bývalý premiér Mirek Topolánek. Podle informací SZ Byznys na post šéfa svazu chtějí proti Topolánkovi kandidovat také bývalý člen představenstva Škody Auto a exšéf sdružení automobilového průmyslu AutoSAP Bohdan Wojnar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a člen představenstva svazu Miroslav Palát.

Hospodářská komora spolu se Svazem průmyslu a dopravy tvoří u nás nejvlivnější lobbistické uskupení zastupující zájmy podnikatelské a podnikové sféry. Mezi 16 tisíci členů Komory jsou desítky největších tuzemských firem.