Za změnu energetického mixu si Češi připlatí

Hlavní ekonom BH Securities se zamýšlí nad tím, co přinesou obyvatelům států v EU snahy Bruselu mít do roku 2030 celých 32 procent energie vyráběných z obnovitelných zdrojů. Bude je to stát desetitisíce, na což ale zelená sdružení ani s nimi spříznění poslanci neupozorňují.

Energetika je pro většinu lidí abstraktním oborem, o kterém si myslí, že se jich příliš netýká. Z tohoto důvodu jsou schvalovány regulace v energetice jak na běžícím páse a příliš se o nich nediskutuje. Když už nějaká diskuse nastane, tak jsou většinou akcentovány otázky týkající se životního prostředí. Ty se dotýkají nás všech, proto je naprosto v pořádku, že se řeší. Co však v pořádku není, je přehlížení dalších otázek, které budou mít výrazný dopad na životy lidí.

Čtěte také:
„Zimní balíček“ EU nerespektuje fyzikální zákony
Novým šéfem ČEPS je Durčák

Když se například řešil podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie v rámci Evropské unie, mnozí lidé se předháněli v tom, jak ambiciózní bude tento plán. Na zřeteli přitom měli pouze dopad na životní prostředí. Nikdo však již moc neřešil dopady na životy lidí. Nakonec byl přijat závazek, který stanovuje, že do roku 2030 bude muset být z obnovitelných zdrojů vyráběno 32 procent energie Evropské unie. Přijetí tohoto závazku nebylo doprovázeno přesnými propočty, kolik to bude stát.

Šéf ČEZ Daniel Beneš orientačně spočítal, že dopad tohoto závazku jen na hospodářství České republiky bude činit 1000 miliard korun, tedy zhruba 1,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Člověk by čekal, že při rozhodování o takto obrovském balíku peněz se povede celospolečenská diskuze, zda tyto prostředky budou vynaloženy efektivním způsobem. Rovněž by bylo správné informovat lidi o tom, jaký to bude mít dopad na jejich peněženky. Místo toho však drtivá většina obyvatel České republiky vůbec neví, že nějaký závazek existuje.

Investice v energetice dříve či později zaplatí lidé ve svých účtech. Navýšení podílu obnovitelných zdrojů tak v průměru bude každého Čecha stát 94 000 korun.To pro představu znamená 8 500 korun ročně na člověka, tedy 34 000 korun ročně na čtyřčlennou rodinu, což odpovídá ceně týdenní dovolené u moře.Abychom závazku dosáhli, budeme muset utlumit výrobu energie z konvenčních zdrojů. Mnoho funkčních elektráren, které dobře sloužily svému účelu, bude muset být zavřeno. Vybudování těchto elektráren bylo výsledkem úsilí lidí a mobilizace velkého množství zdrojů. To, že se to všechno jen tak zahodí, mi jako ekonomovi trhá srdce.

Souhlasím s tím, že je nutné bojovat za životní prostředí. Musíme pomáhat přírodě, kterou lidé v posledních desetiletích devastují neuvěřitelným způsobem. Zároveň si však myslím, že se boj za životní prostředí musí dělat chytře a hospodárně. V opačném případě snížíme konkurenceschopnost Evropské unie, což bude mít negativní dopad na životní úroveň lidí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě