Za zpřístupnění dolu dostali Českého Permona

spolek_pratel_01_compressed

Abertamský spolek se může chlubit krásnými uniformami. Foto: dulmauritius.cz

Spolek přátel dolu sv. Mauritius z Abertam Hřebečné získal prestižní ocenění Český Permon. Byl oceněn v kategorii záchrana technických památek. A to za zpřístupnění prvního patra Kryštof dolu Mauritius na Hřebečné.

Prestižní cenu si Krušnohorci přivezli z 20. ročníku setkání hornických měst, které se konalo v Příbrami a účastnilo se ho více než 80 hornických spolků z celé Evropy.

Čtěte také:
Vydejte se po stopách permonů
VIDEO: Těžaři lákají do Krušných hor

Za toto ocenění jsme vděčni nejenom všem členům našeho spolku, ale také všem organizacím, kamarádům a v neposlední řadě městu Abertamy v čele se starostou Zdeňkem Lakatošem, bez jehož zájmu o hornické památky a spolupráce by to určitě nešlo,“ řekl Karlovarskému deníku místopředseda spolku Jan Albrecht mladší.

Spolek opět zaujal svými kopiemi klasických originálních jáchymovských uniforem s typickými červenými pumpkami, krásnou hornickou čepicí s velkým pérem, takzvanou kokardou.

Akce začala na náměstí T. G. Masaryka okolo 21. hodiny, kdy se začal řadit hornický průvod, takzvané čepobití, což byl průvod s rozsvícenými důlními kahany. Trasa průvodu měla délku přes tři kilometry a protínala večerní Příbram. Čepobití končilo v areálu dolu Marie na Březových horách, kde se mimo jiné v roce 1892 stala největší důlní katastrofa v dějinách českého hornictví,“ popsal oslavy Albrecht.

Na Marii poté proběhl kulturní program s několika hornickými kapelami. Následující den byla připravena veliká hornická paráda, což byl průvod, který čítal přes 2500 lidí z různých spolků z celé Evropy. Průvod začínal na poutním místě Svaté hoře a končil opět na velkém náměstí v Příbrami.

Zde pak byly všechny spolkové prapory včetně toho abertamského slavnostně „stužkovány“ k poctě 20. setkání hornických měst. „Dále byly oslavy přesunuty na Březové hory, kde přišel pro náš spolek již očekávaný sukces a tím bylo předání prestižního ocenění Český Permon,“ uzavřel Albrecht.“

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu