Zachrání Noen Strnad s Ulčákem?

Doba čtení:2 m, 19 s

Podle reorganizačního plánu má být firma po oddlužení finančně soběstačná – za rok 2019 by dokonce mohla nakonec vykázat mírný zisk. Foto: NOEN

Společnost Noen, která se zaměřuje na důlní techniku, je předlužená a v platební neschopnosti. Zachránit ji chtějí dva známí miliardáři, zbrojař Jaroslav Strnad a podnikatel Martin Ulčák.

Ti spolu už ovládají několik významných strojírenských firem ze skupiny Vítkovice Jana Světlíka. Nyní u ostravského soudu bojují o Vítkovice Heavy Machinery, napsal server iHned.cz.

Čtěte také:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
České rýpadlo těží křídu v Německu

Noen čelí insolvenčnímu návrhu od ledna. S problémy se potýkaly i další společnosti patřící Jaroslavu Veverkovi. Na veřejnost prosákly například problémy s výplatami hráčů jeho hokejového klubu Piráti Chomutov.

Veverka už tehdy hovořil o hledání finančního partnera, který firmu vytáhne na nohy. A nyní se po dvou měsících sám k insolvenčnímu návrhu připojil. Rovnou také představil reorganizační plán, se kterým prý vyslovila souhlas nadpoloviční většina všech věřitelů.

Novým investorem má být firma Logris, za níž stojí právě Strnad s Ulčákem. Reorganizační plán sice předem nespecifikuje, jaký podíl získají. Podle zdroje HN blízkého jednání by ale za poskytnutí financí mohli získat až 100 procent Noenu.

Firma se s problémy potýká už delší dobu. Zatímco před pěti lety byly tržby firmy přes miliardu korun, v roce 2017 to bylo 471 a loni už jen 252 milionů.

Podle reorganizačního plánu firma dluží 642 milionů korun. Hlavním úkolem nového investora je poskytnutí financí nejen na provoz firmy, kde se jedná o případný úvěr až 50 milionů korun, ale hlavně na vyplacení věřitelů.

Nejlépe z reorganizace vyjde největší zajištěný věřitel UniCredit Bank. Ta má od nových investorů dostat zpátky 100 procent ze svého téměř 40milionového úvěru. Výrazně horší je situace u nezajištěných věřitelů, kterým Noen dluží 594 milionů. Na pokrytí těchto pohledávek poskytnou investoři jen 10 milionů korun. A uspokojení tak nedosáhne ani dvou procent.

Podle reorganizačního plánu má být firma po oddlužení finančně soběstačná – za rok 2019 by dokonce mohla nakonec vykázat mírný zisk.

Napomoci tomu má hlavně velká zakázka pro ČEZ, kterou Noen získal loni v létě. Jeho dceřiné firmě Severočeské doly má dodat obří velkorypadlo za 1,5 miliardy korun. Právě tento projekt ji ale ve finále stáhl ke dnu. Noen do jeho přípravy dle slov svého majitele Veverky investoval přes sto milionů korun. Pak se ale dostal do sporu s další společností ze skupiny ČEZ, Škodou Praha Invest. „Šlo o termíny dodávek pro komplexní obnovu elektrárny Prunéřov II. Konkrétně šlo o rekonstrukci dopravy energetického uhlí, takzvaného zauhlování,“ řekl v lednu HN mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Spor se podařilo na začátku letošního roku vyřešit mimosoudní dohodou.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo KK1300 těží uhlí v dolech Bílina
NOEN staví unikátní rýpadlo pro Bulhary
V šachtě se prohání Batmanovo žihadlo