Doba čtení:1 m, 15 s
Ilustrační foto: Kompania Weglowa

Poláci připravují nové ministerstvo energetiky, které bude obsahovat problematiku polského hornictví. Místopředseda polské vlády a ministr hospodářství Janusz Piechociński to řekl v rozhovoru po polské rádio RMF FM. Ministerstvo má vzniknout po podzimních parlamentních volbách.

Polské hornictví se potýká s řadou problémů. Po stávkách horníků ve státní společnosti Kompania Węglowa (KW) a na burze kotované firmě Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) se objevil další spor, který může mít pro polské hornictví fatální důsledky. Ředitel dolu Bogdanka Zbigniew Stopa totiž podle serveru dziennikzachodni.pl informoval dopisem polský antimonopolní úřad o tom, že KW začíná prodávat uhlí pod cenou nákladů. Uhlí na skladech má KW nabízet za 60 procent nákladů na jeho těžbu.

Ředitel KHW Zygmunt Łukaszczyk zase poslal dopis ministerstvu státního majetku, v němž si stěžoval na „velmi špatné praktiky v této záležitosti“. Polští obchodníci s uhlím podle serveru dziennikzachodni.pl ukázali cenové nabídky ze strany KW konkurentům z Bogdanky a KHW.

Některé doly KW jsou určeny k uzavření. Ve skladech firmy je stále obrovské množství neprodaného uhlí. Poláci jednají s Evropskou unií o svolení použít rozpočtové prostředky k restrukturalizaci KW. Podle unijních zákonů, je ale možno podpořit jen likvidaci dolů. Poláci vyjednávají o variantě pomoci, která by byla pro KW výhodná. Pokud ale Evropská komise dostane informace o tom, že společnost bojující o přežití používá cenovou politiku, která ničí trh s uhlím v Polsku a poškozuje tak další polské uhelné společnosti, bude jednání s Evropskou komisí pro KW zničující.