Zajímavosti o těžbě uhlí v Kanadě a USA

Jednou z největších uhelných elektráren v Kanadě je Boundary Dan Power Station v Saskatchewanu. Foto: wikipedia.org Wtshymanski

Jednou z největších uhelných elektráren v Kanadě je Boundary Dan Power Station v Saskatchewanu. Foto: wikipedia.org Wtshymanski

USA a Kanada patří mezi významné hráče na celosvětovém uhelném trhu. Uhlí z těchto dvou zemí putuje do zemí po celém světě a jelikož budou i do budoucna velkými producenty, je dobré se dozvědět o těžbě uhlí v těchto zemích něco více.

Uhlí v USA

Americká uhelná ložiska obsahují více energie, než všechny světové konvenční zásoby ropy. USA produkují cca miliardu tun uhlí ročně, jde zhruba o 12 procent světové těžby, hned na druhém místě je Čína. Z uhlí je v USA vyrobeno zhruba 40 veškeré veškeré elektřiny, přičemž k výrobě elektrické energie se používá 9 z 10 vytěžených tun uhlí. Podle odhadů spotřebuje průměrný Američan 3 tuny uhlí ročně.

Čtěte také:
Na ostrově Cape Breton ožívá těžba uhlí
Trump zruší Obamovo omezení těžby uhlí

Pokud bude USA těžit stále stejným tempem, vystačí jim uhlí na 235 let. Největší množství uhelných rezerv má v USA stát Montana, jde o 119 miliard tun uhlí. Největším producentem uhlí je v USA Wyoming, v roce 2012 vyprodukoval 400 miliard tun uhlí. Nejnáročnějším státem na spotřebu uhlí v USA je Texas, ten každý rok spotřebuje kolem 100 milionů tun uhlí.

Uhelný prach, který je vedlejším produktem při spalování uhlí, se používá jako výplň pro tenisové rakety, golfové míčky a linoleum.

Uhlí v Kanadě

Kanada exportuje asi 28 milionů tun uhlí ročně. V kanadském uhlí je více energie, než ve veškerém množství ropy a zemního plynu. Co se týče světových zásob uhlí, Kanadě patří desáté místo. Tyto zásoby by dokázaly pokrýt fotbalové hřiště do výšky asi 4500 kilometrů. V zemi najdeme všechny čtyři hlavní typy uhlí, tedy: antracit, bitumenové, subbitumenové i lignit. Kanadské uhlí se vyváží do 21 zemí na pěti kontinentech, a to v hodnotě v přepočtu 50 miliard korun. Kanada je největším exportérem uhlí pro Japonsko.

Mohlo by vás zajímat:
USA mají uhlí na 222 let
Uhelný důl Zollverein je památka UNESCO
VIDEO: Staňte se na chvíli řidičem monstra