Zákon o podporovaných zdrojích se musí přepracovat

Novela zákona má mimo jiné zavést systém kontrol nadměrné podpory výroby energie z obnovitelných zdrojů energie, takzvané kontroly překompenzace. Foto: pixabay.com

Legislativní rada vlády vrátila ministerstvu průmyslu a obchodu k přepracování novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Jednání o materiálu přerušila, vyplývá z informací na webu rady.

Předloha má mimo jiné zavést systém kontrol nadměrné podpory výroby energie z obnovitelných zdrojů energie, takzvané kontroly překompenzace. Podpora obnovitelným zdrojům představuje více než 14 procent z ceny elektřiny. Za rok tak průměrná domácnost vydá za tuto položku několik set korun. Finanční podpora pro zařízení k výrobě elektrické energie z biomasy, větru, vody, slunečního záření a bioplynu současně extrémně zatěžuje ekonomiku České republiky. Každý rok jde o desítky miliard korun. Odhad NKÚ je, že do roku 2030 celkové náklady na podporované zdroje elektřiny převýší bilion korun.

Čtěte také:
Havlíček: Uhlí nahradíme jen jádrem
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Legislativní rada vlády (LRV) projednání návrhu zákona přerušila a doporučila předkladateli návrh zákona přepracovat ve smyslu připomínek vznesených k návrhu zákona pracovními komisemi LRV, připomínek uvedených ve zpravodajských zprávách a dále podle připomínek vznesených průběhu jednání LRV jejími členy,” uvedla bez bližších podrobností rada.

Náměstek ministerstva průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla označil diskusi s Legislativní radou vlády za velmi konstruktivní. „Děkujeme za připomínky k takto složitému tématu, jako je zavedení velmi složitých mechanismů překompenzace, který musí Česko udělat, stejně jako nastavit nová pravidla pro podporované zdroje po roce 2021,” sdělil Neděla.

Výtky k připravované novele měly i po vypořádání připomínek z meziresortního připomínkového řízení oborové asociace a zaměstnavatelské svazy, vyplývá z dřívějšího zjištění ČTK. Vadí jim především nezařazení velkých solárních systémů do plánovaných aukcí a rozdílný přístup k jednotlivým zdrojům při kontrole takzvané překompenzace. Překladatel, kterým je MPO, připravovanou novelu dlouhodobě hájí.

Resort už dříve uvedl, že překompenzace podpory může a mohla vzniknout především na základě kumulace podpory takzvané zelené elektřiny s jinou provozní nebo investiční podporou nebo nadhodnocením některé z položek výrobních nákladů, které jsou při výpočtu výše podpory zelené elektřiny zohledňovány. Po Česku ji požaduje Evropská komise v rámci uděleného souhlasu s podporou těchto zdrojů, takzvané notifikace.

MPO v novele dále navrhuje, aby v energetických aukcích soutěžili výrobci energií z obnovitelných zdrojů o výši provozní podpory. Myšlenkou je to, že stát si určí, kolik chce mít například větrných elektráren, a výrobci budou v aukci soutěžit o to, kdo dokáže dodat do sítě daný objem elektřiny s nejnižší veřejnou podporou. Velké solární zdroje však chybí. Ministerstvo nezařadilo velké fotovoltaické zdroje do připravovaných aukcí s odůvodněním, že se u nich nepočítá do budoucna s provozní podporou. Úřad už dříve sdělil, že preferuje podporu malých fotovoltaických zdrojů na střechách budov.

Legislativní rada vlády je poradním orgánem kabinetu v oblasti jeho legislativní činnosti. Orgán má zpravidla 30 členů, kteří se scházejí obvykle jednou za dva týdny. Náměstek Neděla v říjnu uvedl, že po projednání LRV dostane novelu ke schválení vláda.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna