Doba čtení:1 m, 16 s
Sokolovskou uhelnou by podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mělo postupně opustit 800 až 1000 lidí. Foto: wikipedia.org

Stát začal přijímat žádosti o finanční pomoc od zaměstnanců, kteří odcházejí ze Sokolovské uhelné. S vyřízení pomáhá Palivový kombinát Ústí (PKÚ). Od 1. ledna přijal 40 žádostí. Očekává, že jich přijde okolo 600. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Palivový kombinát Ústí Hana Volfová.

Propuštění zaměstnanci hnědouhelné společnosti získají státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka. Upravené nařízení vlády schválil kabinet loni v listopadu.

Čtěte také:
Sokolovská uhelná staví rodinné domy
Štěpánek pracoval v Sokolovské přes 40 let

Pracovnice sociálního centra PKÚ převzaly první žádosti v prostorách Sokolovské uhelné. Další budou přijímat každé úterý až do konce března 2021 a dále podle průběžného uvolňování dalších zaměstnanců. Žádosti bude následně schvalovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Vyplácet příspěvek bude stát prostřednictvím PKÚ.

Na takzvaný restrukturalizační příspěvek mají nárok zaměstnanci, kteří pracují pro právnické osoby zabývající se těžbou uhlí nebo uranu v souvislosti s útlumem jejich činnosti. V roce 2020 byla mezi tyto společnosti zařazena i Sokolovská uhelná. Příspěvek je určen nejen pro zaměstnance, kteří teprve opustí těžební společnost, ale i pro ty, s nimiž byl rozvázán pracovní poměr již v období od 1. července 2020 do 31. prosince 2020.

Sokolovskou uhelnou by podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mělo postupně opustit 800 až 1000 lidí.