Doba čtení:2 m, 24 s
Podle dřívějších informací médií už postup Maliny prověřuje policie a Obvodní soud pro Prahu 1 údajně vydal první pověření k provedení exekucí na holding. Foto: malinagroup.cz

Dodavatel solárních elektráren a tepelných čerpadel Energetický holding Malina vybral od klientů zálohy za zhruba 1,5 miliardy korun, ale asi 40 procent zakázek nesplnil. Uvedli to v tiskové zprávě Piráti na základě své analýzy. Podklady strana předala Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze.

Podle dřívějších informací médií už postup Maliny prověřuje policie a Obvodní soud pro Prahu 1 údajně vydal první pověření k provedení exekucí na holding. Energetický holding Malina v minulých týdnech přiznal problémy se zajištěním zakázek, ale tvrdil, že instalace pokračují. K aktuálním informacím o vyšetřování policií a o exekucích se podle médií nevyjádřil.

V médiích se objevily informace, že klienti Energetického holdingu Malina marně čekají i několik měsíců na instalace fotovoltaických panelů nebo na dokončení zakázek. Firma se zákazníky podle médií nekomunikuje. Podle analýzy Pirátů společnost přijala téměř 4200 objednávek na dodávku solárních panelů s průměrnou zálohou 300 000 korun a objednávky na asi 800 tepelných čerpadel se zálohou kolem 200 000 korun na zákazníka. Z 5000 zakázek zhruba 2000 neprovedla.

Kraj: Soláry a větrníky nelze stavět všude

Analytik Pirátů Janusz Konieczny oznámil, že informace o činnosti Energetického holdingu Malina strana předala pražskému Vrchnímu státnímu zastupitelství spolu s dalšími podklady o možném problematickém hospodaření společnosti. „Pohledávky vůči společnosti Malina neuplatňují pouze klienti, ale rovněž montážní firmy, externí spolupracovníci, obchodní zástupci, pronajímatelé nemovitostí či počáteční investor,“ sdělil.

V tomto kontextu bylo alarmující naše zjištění, že letos došlo k převodu všech nemovitostí Jana Urbana, akcionáře Maliny, na jeho příbuzné,“ uvedl Konieczny. Firma minulý týden oznámila, že ji bude nově řídit právě předseda představenstva Urban. V obchodním rejstříku není uveden majitel společnosti, pouze anonymní cenné papíry, tzv. „akcie na jméno“. Podle státní Evidence skutečných majitelů jsou největšími akcionáři Energetického holdingu Malina, sídlícího v Praze, člen dozorčí rady firmy Cyril Regner a Xiaoxiang Fu (Fu Siao-siang) z Číny, každý s podílem 42,5 procenta.

Kolik bude stát unijní cíl pro OZE?

Společnost v pondělí sdělila ČTK, že zahájila audit svých zakázek a instalací a že se zákazníky má začít komunikovat externí kontaktní centrum. Tvrdila, že na základě analýz předloží v řádu dní návrhy možných řešení situace. Server HN.cz dnes napsal, že Obvodní soud pro Prahu 1 už vydal první pověření k provedení exekucí na Energetický holding Malina a v některých případech nařídil firmě, aby vrátila vybrané statisícové zálohy. Na dotazy k exekucím podle serveru firma neodpověděla.

Holding také čelí trestním oznámením. „Přijali jsme dosud tři trestní oznámení, která již byla postoupena policii. S ohledem na obsah těchto podání se jimi nyní zabývá Obvodní ředitelství policie Praha 1. Dosud však nebyly zahájeny úkony trestního řízení,“ řekl v úterý deníku Právo Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.