Záslužné kříže pro 21 záchranářů z OKD

Předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka ocenil jednadvacet mužů. Foto: iUHLI

V hornickém skanzenu na Landeku proběhlo ve čtvrtek 7. prosince udělování Záslužných záchranářských křížů. Z rukou předsedy Českého báňského úřadu (ČBÚ) Martina Štemberka je převzalo jednadvacet mužů působících v této profesi v revíru společnosti OKD.

Na ceremonii v pamětní síni báňského záchranného sboru v historickém Dole Anselm nechybělo vedení OKD včetně výkonného ředitele Antonína Klimši a provozního ředitele Pavla Hadravy, vedení HBZS v čele s ředitelem Josefem Kasperem, zástupci státní i obvodní báňské správy, ředitelé jednotlivých závodů a závodní šachet. Závodní z DZ 1 Darkov David Hájek se objevil i mezi vyznamenanými. Na klopu uniformy mu předseda ČBÚ připnul stříbrný – druhý nejvyšší – Záslužný záchranářský kříž. „Důvody pro vstup do sboru jsem měl dva. Tím prvním byl velký výbuch v lokalitě Barbora, k němuž došlo krátce po mém příchodu do OKD v roce 1990. Nebyl jsem sice přímým účastníkem této mimořádné události, ale viděl jsem, s jakým úsilím a obětavostí se záchranáři snažili, když už ne zachránit životy postižených, tak alespoň najít ty smrtelně zraněné. Druhým důvodem bylo to, že v jiné záchranářské akci tragicky zahynul kamarád a spolužák z VŠB Andrzej Bulawa,“ vysvětloval Hájek.

Čtěte také:
Privatizaci OKD prošetří i Klaus či Zaorálek
Bakala odmítá, že by se na OKD obohatil

Záslužný kříž Hájek považoval za ocenění dlouhých let v báňském záchranářství. „I teď mám ty chlapy ze ZBZS pod sebou, zodpovídám za ně. V mírových dobách – když se nic neděje – je popoháním, v bojových – když jsou povoláni do akce – jim věřím, že dělají, co mohou, aby zachránili životy i majetek. Jdou do zásahu na vlastní nebezpečí,“ nechal se slyšet darkovský závodní.

Zlatý záchranářský záslužný kříž převzal mj. MUDr. Alexander Daniš, jenž není profesionální příslušník sboru. „Mám svou ordinaci praktického lékaře v Radvanicích a kromě toho pracuji i na HBZS Ostrava. Nikdy jsem si nemyslel, že budu mít s havířinou něco společného, jelikož od otce, jenž byl horníkem na Slovensku v Handlové, jsem věděl, jaká je to těžká práce,“ líčil držitel nejvyššího resortního vyznamenání. K báňským záchranářům se dostal prostřednictvím kolegy MUDr. Petra Karpety, který byl letos v Ostravě vyznamenán za zásluhy v této profesi také. „Považuji to za ocenění práce celého kolektivu, v záchranářství totiž jedinec neznamená nic,“ upřesnil Daniš s tím, že záchranářské kříže mají kolegové z medicínské branže ve veliké úctě.

Záchranářskou kariéru ukončil převzetím zlatého záslužného kříže Martin Strnad z HBZS. „Vážný úraz mi bohužel znemožnil pokračovat v práci,“ vysvětloval vyznamenaný, jenž se rozhodl pro absolvování záchranářského kurzu – tak jako nynější darkovský závodní Hájek – po neštěstí na šachtě Barbora. Nemalou roli v jeho rozhodnutí sehrál i otec, který působil ve sboru báňských záchranářů v Dole Petr Bezruč. „Pokud mohu porovnávat minulost a současnost, tak se nyní záchranář v našem revíru dostane naštěstí už méně do kontaktu se smrtí. Tragických pracovních úrazů ubylo, a to jak díky modernějším technologiím, tak striktnímu přístupu OKD k bezpečnosti,“ doplnil Strnad.

V návrhu na udělení resortních vyznamenání členům báňských záchranných sborů v obvodu působnosti HBZS Ostrava v roce 2017 schváleném Štábem báňské záchranné služby ČR byli dále zaměstnanci státního podniku DIAMO, odštěpného závodu ODRA. A to Ivo Vasil, který dostal zlaté za obětavost při rozvoji ZBZS na někdejším dole Jeremenko, a Vlastimil Janíček, jenž převzal bronzové za příkladné plnění úkolů a aktivní účast na likvidacích mimořádných událostí.

Mohlo by vás zajímat:
Podváděla Tesla s ekologickými dotacemi?
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu