Doba čtení:1 m, 45 s
Mohou větrné elektrárny vyhánět ptáky ze zalesněných oblastí? Foto: pixabay.com

Hluk zahání ptáky. Tam, kde nejsou ptáci, klesá reprodukční schopnost stromů. Americká studie ukazuje další možný ekologický limit pevninské větrné energetiky.

Snaha o ekologický přístup k fungování lidské populace v přírodě musí respektovat široké souvislosti. Aktuálně na to upozornila studie z amerického státu Nové Mexiko, o které informoval portál iDnes (zde). Studie probíhala 15 let v hlučných oblastech zmíněného státu. Jejím výsledkem je konstatování, že tam kde je hluk, je méně ptáků. A kvůli tomu klesá až o 75 procent počet nových semenáčků stromů, neboť ptáci neroznášení semena. Oproti očekávání výzkumníků přitom k nápravě stavu nestačí, že se oblast zklidní. Ptactvo se jí vyhýbá ještě dlouho poté.

Čtěte také:
Ve Wyomingu chtějí pohřbívat větrníky do uhelných dolů
Energetika může rozhodovat volby do sněmovny

Vzhledem k tomu, že intenzita hluku ve volné přírodě se za bezvětří udává okolo 20 decibelů a hluk působený větrnými elektrárnami se jejich provozovatelům leckdy nedaří dostat pod 40 decibelů nočního klidu, může americká studie vrhnut nové světlo na stavby větrných elektráren. Konkrétně na jejich stavbu tam, kde je v okolí les. Není třeba v tuto chvíli řešit, kolik přesně ten hluk je a zda splňuje hygienické normy. Protože existence normy ještě sama o sobě neznamená, že je všechno v pořádku. A pokud je to v pořádku pro člověka, pořád to neznamená, že je to v pořádku pro zvířata.

V tuzemsku je pro instalaci větrných elektráren vhodná zhruba pětina území. Z toho je mnoho vhodných oblastí v pohraničních horách. Čili velmi často v chráněných oblastech či národních parcích. Z nich by ovšem neměla lidská činnost, tedy ani větrné elektrárny, vyhánět jejich zvířecí obyvatele.

Dosud je prokázané, že lidé nesnášejí blízkost VTE a jejich hluk příliš dobře. Prokázané je také, že elektrárny zabíjejí ptáky i hmyz a to v nikterak malém množství. Je také prokázané, že odhánějí dravé ptáky. S ohledem na možný takzvaný kaskádovitý dopad VTE by tedy stálo za to, konkrétně prozkoumat vliv těchto zdrojů elektřiny na populace ptáků v málo obydlených lesních oblastech.