Doba čtení:1 m, 42 s
Větrný průmysl produkuje obrovské množství nerecyklovatelného odpadu. Foto: pixabay.com

Vzhledem k tomu, že roste podíl větrných, solárních a dalších zelených zdrojů na americké výrobě elektřiny, čelí státy stále znepokojivějšímu dilematu. Jak se vypořádat s obrovským množstvím odpadu vytvářeného zejména větrným průmyslem.

Vzhledem k tomu, že federální politika a daňové pobídky nadále podněcují rozvoj větrného průmyslu a podmínky ve Wyomingu jsou velmi příznivé, staví se zde tisíce nových turbín ročně. S tím se stupňuje i problém s likvidací opotřebovaných dílů a vrtulí. Relativně malé místní samosprávy, jako jsou ty ve Wyomingu, nemohou dlouhodobě zvládat přidávání tohoto množství odpadu na své skládky, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Česko by jen na vítr nemohlo „jet“ ani náhodou
Energetika může rozhodovat volby do sněmovny

Předseda Wyomingského parlamentu Eric Barlow proto navrhl pohřbít lopatky v obrovských uhelných dolech Powder River Basin při jejich rekultivaci.

Návrh zákona umožňuje soukromým producentům uhlí využívat inertní odpad vytvářený větrným průmyslem jako náplň pro rekultivaci dolů. Protože lopatky turbíny jsou ze skleněných vláken a neobsahují žádné škodlivé chemikálie, nehrozí zásadní nebezpečí.

„Jedná se o velmi obtížně a nákladně recyklovatelné materiály, se kterými je možné se vypořádat, a jsou inertní. Nehrozí znečištění podzemní vody nebo něco podobného,“ řekl Barlow.

Neodpustil si přitom ironickou poznámku spojenou s využíváním uhelných dolů k odstranění problému pro průmysl, který pomáhá vytlačit uhlí z podnikání. „Je trochu ironické, že odpad ze zelené energie je likvidován průmyslem fosilních paliv,“ řekl.

Teoreticky zajímavý nápad, pouze čas ukáže, zda se budou uhelné společnosti podílet, uvedl Travis Deti, výkonný ředitel Hornické asociace ve Wyomingu.

Spolu s prostorem, kam lze odvézt spoustu odpadu z větrné energie, má Powder River Basin také rozsáhlou a zavedenou železniční dopravu. Díky tomu je cílem potenciálně odvézt použité turbíny z jiných větrných států, jako je Iowa, řekl Deti.

Návrh má také podporu ministerstva životního prostředí ve Wyomingu, které ve státě prosazuje předpisy o rekultivacích. Protože žádný z materiálů není nebezpečný, považuje jej DEQ za jakýkoli jiný výplňový materiál, uvedl mluvčí DEQ Keith Guille.