Doba čtení:2 m, 31 s

Cena elektřiny a tepla zatím nikdy nehrála ve volbách podstatnou roli. Natož pak dostupnost elektřiny a tepla. Obojí začíná být v ohrožení. Kdo z politiků to pochopí, sklidí ve volbách procenta hlasů navíc.

Ti, kteří podporují Zelený úděl (Green Deal), mluví o nutnosti, o záchraně a tak podobně. Nikdo z nich nemluví o ceně. Rozhodně ne o ceně, kterou bude muset zaplatit jeden každý Čech za to, že se v naší zemi přestane pálit uhlí. Pak plyn. A možná dojde i na jádro. Bude to mimochodem cena, kterou nejspíš nikdy nezaplatí žádný Číňan, nebo Ind. Tyhle země totiž budou uhlí pálit vesele dál. A Čína je se zhruba stoprocentním náskokem největším světovým emitentem CO2. Toho plynu, kvůli kterému část českých politiků chce ohrozit stabilitu české energetiky a tím pádem i českého hospodářství jako celku.

Čtěte také:
Česko by jen na vítr nemohlo „jet“ ani náhodou
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Nic jiného totiž zběsile rychlý přechod na obnovitelné zdroje není. Pokud by náhrada uhlí a posléze plynu probíhala souběžně se zaváděním spolehlivých bezemisních energetických zdrojů, nikdo by nemohl říct ani pověstné ň. Jenže to co se rozhodlo provést vedení Evropské unie, stále ještě celkem volného sdružení států, čili vedení spolku, ne nějaké federace typu USA či Ruska, probíhá úplně jinak. Spolehlivé „špinavé“, ale stále čistější technologie se nahrazují nespolehlivými, jen nepříliš čistými technologiemi, jejich hlavním plusem je jejich obnovitelnost. Tedy především fotovoltaika a vítr.

Země EU (a všechny ostatní rozvinuté) jsou přitom na dostatečné produkci elektřiny naprosto závislé. Ve zbytku svých činností jsou pak závislé na ropných produktech. Takže pro jistotu ještě jednou: Čeští politici neodmítají to, že státům EU má primárně dodávat elektřinu vítr a slunce, kterým se nedá poručit, kdy mají fungovat. Současně přitom čeští politici souhlasí s tím, že má raketově růst počet elektromobilů, jež stejně raketově zvýší odběr elektřiny. To znamená, že souhlasí s tím, že svoji zemi (a další evropské) uvrhnou do absolutní závislosti na tom, zda svítí slunce, nebo fouká vítr!

V unijních zemích tak sice nebudou dýmající komíny, vypouštějící CO2 z uhlí a plynu (ze dřeva to však prý vadit nebude), ale současně bude nedostatek elektřiny a také tepla. A když je něčeho nedostatek, tak tomu roste cena. Takže bude zdražovat elektřina a teplo. Komodity, které už potřebujeme stejně, jako chleba a vodu. Kde se cena elektřiny a tepla zastaví, to dnes nikdo neví. Kolik bude stát, respektive kolik dluhů si vynutí rychlý přechod (do 2050 nejpozději) na bezemisní energetiku, dopravu, průmysl, bydlení, to dnes také nikdo neví. Ten politik, který s tím souhlasí, ovšem souhlasí s tím, že tyhle sumy – zatím neznámé, ale obrovské – zaplatí každý občan státu. Jehož se ovšem nikdo nezeptal, jestli to platit chce. A už vůbec mu nikdo neřekl, že si třeba v zimě nezatopí, nebo nerozsvítí. Na rozdíl od Číňanů, Indů, nebo Rusů.

Která strana se nebude bát lidem vysvětlit, co to na ně Evropská zelená fronta chystá a zaváže se tomu nepodlehnout, ta dostane hlasy. Tím spíš, že šéfové stran zatím před zelenou lobby jen trapně sklánějí hlavy…