Zatmění Slunce blackout nezpůsobilo

Doba čtení:1 m, 29 s
Zatmění slunce

Zatmění slunce. Ilustrační foto: Imagio.cz

Částečné zatmění Slunce, které prošlo během dopoledne Evropou, neovlivnilo spolehlivost energetické soustavy. Česká přenosová síť zvládla výjimečný jev bez problémů. Přestože během opětovného najíždění fotovoltaických elektráren byli dispečeři připraveni i na regulaci konvenčních zdrojů, k zásahům nakonec dojít nemuselo. Serveru iUHLI.cz to sdělila mluvčí firmy ČEPS Barbora Peterová.

V Evropě je v současné době instalováno asi 90 GW jen ve fotovoltaických elektrárnách. Nejvíce jich mají v Německu a Itálii. V České republice nejsou solární zdroje energie zdaleka schopny pokrýt kompletní energetickou spotřebu, jedná se o doplňkové zdroje energie.

„Kvalita dispečerského řízení v celé kontinentální Evropě byla snad ještě lepší, než při standardních podmínkách,“ uvedl předseda představenstva ČEPS Vladimír Tošovský.

Pro dispečery byl zásadní moment návratu výkonu fotovoltaických elektráren při skončení zatmění. Společnost ČEPS eviduje během jevu pokles z 1260 MW na 500 MW a následně pak návrat na zhruba 1580 MW. „Vystačili jsme s regulačními výkony, které jsme měli k dispozici. Pouze jsme výjimečně aktivovali ručně dodatečné výkony,“ dodal člen představenstva ČEPS Miroslav Vrba.

Firma ČEPS nakoupila na dnešní den dodatečné rezervní výkony na případné vykrytí odchylek, které mohlo zatmění Slunce způsobit. Náklady na toto opatření se pohybují v jednotkách milionů korun.

„Chtěli jsme mít stoprocentní jistotu, že situaci zvládneme. Hrozilo riziko, že by se mohly nakumulovat výpadky konvenčních elektráren.Vliv na naši přenosovou soustavy by ale taky měla nečekaná porucha v zahraničí. Právě proto jsme přenosovou síť zapojili do maximální kondice,“ doplnil Vrba. Podle astronomů šlo o největší zatmění na příštích 11 let. Vidět byla i planeta Venuše.

Více o tématu výkyvů dodávek elektřiny z obnovitelných zdrojů a nutnosti jejich vyrovnávání z regulovatelných zdrojů, mezi nimiž hraje nezastupitelnou roli uhlí, přinese server iUHLI.cz příští týden v analýze Petra Hlinomaze.