Zbourejme Horní Jiřetín! Jsou důležitější věci

Doba čtení:1 m, 40 s

blog_iuhli_pix_large

Opět se rozhořelo ožehavé téma ohledně těžebních limitů na Mostecku. Zbytečně dlouhá debata má jednoduché a jediné logické řešení. Absolutní prolomení těžebních limitů. Napsal to blogger Michal Ožuch.

„Proč, si myslím, že je to jediné logické řešení? To je jednoduché. Protože pro tuto variantu hovoří logické důvody. Na Mostecku je velká nezaměstnanost, a pokud limity neprolomíme, tak bude dále stoupat a nevypadá to, že by se nová pracovní místa tvořila takovou rychlostí a je tedy nepravděpodobné, že by nová pracovní místa pokryla strmý nárůst nových nezaměstnaných,“ uvedl Ožuch. Dodal, že navíc se zde hovoří o hornících, kteří jen těžko hledají nové zaměstnaní v případě, že o práci přijdou.

Dalším podstatným argumentem pro prolomení limitů jsou podle něj energetické potřeby České republiky. Černé a hnědé uhlí je dodnes velmi významným palivem pro elektrárny a kotelny. Sluníčko ani vítr stále nejsme schopni přeměňovat na elektrickou energii s dostatečnou účinností a je tedy její získáváni velmi nákladné a nic na tom nezmění ani zelená lobby. „Opravdu si někdo přeje, aby z našich daní byly placeny dotace pro zločinný zeleno-energetický průmysl, který žije pouze s dotací, které platíme my všichni? Navíc to pocítíme i přímo na rostoucí ceně energií,“ poznamenal.

Samozřejmě, nejlepším řešením by byla se orientovat více na jadernou energetiku, která je svým způsobem tím nejekologičtějším a zároveň velmi efektivním a levným způsobem získávaní energie.

„Možná bude někdo namítat: ´A co ti ubozí lidi, kteří tam žijí?´ Promiňte to je hodně chabý důvod, proč limity neprolomit. Lidé mají sklon se dívat na jednotlivé příběhy a na základě toho se špatně rozhodují. Ano, každému je líto staré babičky, která v televizi Nova brečí do kamery, že zde bydlí celý život. Smutné ale máme snad kvůli jedné babičky trpět všichni,“ ptá se blogger.

V obci Horní Jiřetín je podle posledního sčítání obyvatel něco okolo 2200 lidí a to je určitě méně než zbytek obyvatel republiky a 2000 lidí nestojí za to, aby to, že tam bydlí celý život, zaplatili daňoví poplatníci a stovky lidí přišli o práci.