Doba čtení:1 m, 33 s
Sokolov zvažuje napojení na horkovody z elektrárny Vřesová, kterou vlastní Sokolovská uhelná. Foto: VUAS

Město Sokolov řeší budoucí zajištění dodávek tepla. V roce 2020 končí takzvaná emisní výjimka pro dosavadního dodavatele, elektrárnu v Tisové, kterou od letoška vlastní Sokolovská uhelná.

Do té doby musí být o dodávání tepla pro odběratele ze Sokolova a dotčených obcí jasno. Vše by mohla zastřešovat společnost z poloviny vlastněná městem, uvedla v tiskové zprávě Pavla Sofilkaničová z oddělení komunikace s veřejností sokolovského městského úřadu. Aktuálně zvažovanou variantou je napojení na horkovody z Vřesové, z města by tak mohly zmizet nevzhledné parovody.

Čtěte také:
Na Den horníků v Sokolově dorazili i aktivisté
V Bílině oslavili Den horníků

Město zatím schválilo záměr nahradit dálkové parovodní vytápění horkou vodou a s tím související rekonstrukci. Měla by zahrnovat ukrytí potrubí na území města pod zem. „Parovody přináší značné náklady na údržbu a opravy. Navíc vykazují tepelné ztráty až třicet procent,“ uvedl starosta Sokolova Jan Picka (ČSSD).

Horkovody z elektrárny Vřesová, kterou rovněž provozuje Sokolovská uhelná, by navíc bylo možné napojit i na budoucí průmyslovou zónu. „Variant není mnoho. Na stavbu centrální plynové kotelny nebo více lokálních kotelen nejsou čas ani peníze. Vstup do společného podniku nám umožní kontrolu i vliv,“ doplnil místostarosta Karel Jakobec (ODS). Město má podle něj velkou výhodu v tom, že nemusí budovat nový zdroj, pouze přestoupí na jiný.

Navrhované řešení nyní prověří odborníci. Rada města předpokládá, že náklady na investici přesáhnou 1,5 miliardy korun. Náročná by byla i samotná stavba, která by znamenala rozkopání města na řadě míst a zřejmě i dočasné přerušení dodávek tepla. Definitivní rozhodnutí udělá ale až nové vedení města, které nastoupí po komunálních volbách na podzim roku 2018.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje