Alternativní zdroje ty klasické nikdy stoprocentně nenahradí. Sázka na zelenou energii se nemusí vyplatit. Energetika totiž potřebuje dlouhodobou stabilitu, kterou mohou zajistit jen klasické zdroje. Upozornil na to autor textu přílohy dnešních Lidových novin INDEX LN. Text přinášíme v nekrácené podobě.
Všichni se shodnou, drtivá většina společnosti stojí na jedné straně, vše je křišťálově jasné. Přesto stojí za to podlehnout na chvíli pokušení a podívat se na druhý břeh. Protože často není ďábel skrytý jen v detailu, schovává se tam, kde je náš názor a pohled na svět nejslabší.
Vidíte to tam? Alternativní zdroje energie. Ty prý mají nahradit nejen tradiční fosilní zdroje, ale dokonce i něco tak pokrokového, jako je jádro. A čím dříve to bude, tím lépe. Což o to, jako určitý módní doplněk, nástroj pro zlepšení karmy nebo podpora nových podnikatelských příležitostí to můžou být docela zajímavé přístupy. Stačí si instalovat na střechu solární panely, k domu přimontovat minivětrnou elektrárnu, pořídit kotel na biomasu a do země zabudovat tepelné čerpadlo. A potom hurá, zelená a čistá energie nám rozsvítí nový lepší život! Žádné špinavé uhlí, ropa nebo nedejbože jaderná energie.
Čtěte také: Proč elektřina z uhlí? Proto!
Jenže tenhle zelený svět je jen jednou velkou iluzí. Alternativní je a bude alternativním, tvářit se, že to může být jinak, je prostě lež. Klasická výtka na adresu uhelných elektráren se týká hlavně znečišťování ovzduší, u jádra všem vadí komplikované ukládání jaderného odpadu a tak dál. Kritika je snadná.
Jenže co takhle se na to podívat opačně a konstruktivně? Tradiční a dlouhými lety osvědčené staré zdroje mají jednu velkou výhodu, o kterou – pardon, milí zelení – všem od průmyslu až po zdravotnictví jde. Výroba a dodávky energie těmihle tradičními způsoby jsou totiž naprosto spolehlivé. A přesně to od energie chceme. Aby nebyla nedostatkovým zbožím, aby se na ni dalo spolehnout a nemuseli jsme život a ekonomiku řídit podle toho, jestli zrovna dostatečně svítí nebo pořádně fouká.
A tak místo toho, aby se zbytečně utrácely velké peníze na zlepšování technologií pro využívání alternativních (!) zdrojů energie a jejich rozšiřování, měly by jít nové peníze právě do těch „starých“ osvědčených metod – a tam bychom se novými investicemi měli raději snažit zlepšit to, co se jim vytýká. Ať už to je zmíněné znečišťování ovzduší, nebo třeba problém s odpadem. Na rovinu je potřeba si přiznat a uvědomit, že zrovna v energetice se sázka na alternativy ve velkém nemusí vyplatit.
Mohlo by vás zajímat:
Severočeši potřebují jistotu, ne sliby