Zemřel nejbohatší Polák, činil se i v energetice

Doba čtení:55 s
Jan Kulczyk zdroj: wikipedie

Jan Kulczyk zdroj: wikipedie

Nejbohatší Polák Jan Kulczyk v noci na středu zemřel, bylo mu 65 let. Investoval v mnoha odvětvích včetně energetiky. Překvapivou zprávu oznámila jeho firma Kulczyk Holdings. Příčinou smrti byly údajně komplikace po operaci.

Kulczyk byl nejaktivnějším polským podnikatelem v zahraničí. V posledních letech prosazoval větší zájem Evropanů o Afriku, kterou označoval za kontinent budoucnosti. Jeho největší investicí v Africe je podíl v těžební společnosti v Nigérii.

Jeho majetek se odhadoval podle časopisu Forbes na 4,1 miliardy dolarů, v přepočtu asi 100 miliard korun. V Polsku byl největším plátcem daně z příjmu fyzických osob. Prezident Bronislaw Komorowski udělil nedávno podnikateli vysoké státní vyznamenání za podporu polské kultury.

Pro srovnání, nejbohatší Čech Petr Kellner v roce 2014 podle časopisu Forbes vlastnil majetek v hodnotě 8,4 miliardy dolarů, asi 203 miliard korun. Finančík Pavel Tykač, který stojí za skupinou Czech Coal, měl v roce 2014 na kontě asi miliardu dolarů, v přepočtu asi 24,2 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Polsko ztratilo energetickou soběstačnost
Polsko zvažuje, že vytvoří konkurenci ČEZ