Zisky uhelných elektráren slouží k ekologizaci

Do ekologizace českých uhelných elektráren šly v posledních letech miliardy korun.
Foto: iUHLI

Zisky z prodeje elektřiny vyrobené v uhelných elektrárnách často slouží k investicím do nákladných ekologizací, které nelze financovat dotacemi jako rozvoj obnovitelných zdrojů. V reakci na návrh Pirátů, aby se zdražování domácnostem kompenzovalo na úkor zisků uhelných elektráren, to uvedla mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Podle Sev.en Energy je návrh absurdní.

Návrh Pirátů představil v úterý předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Řešení označil za solidární, ale i rozpočtově zodpovědné. Uhelné elektrárny výrazně profitují z ekonomických dopadů války na Ukrajině, zatímco domácnosti na ně naopak doplácejí, uvedl.

Návrh Pirátů je v mnoha ohledech absurdní, mimo jiné i kvůli tomu, že všude, kde podobné zdanění zavedli, týkalo se výhradně zdrojů, které neplatí povolenku. Oproti tomuto návrhu upřednostňujeme dobrovolnou podporu. Připomínám, že jsme před časem nabídli české vládě tři terawatthodiny (TWh) elektřiny za předválečné ceny, což by pomohlo snížit účty až milionu domácností,“ uvedla Sáričková Benešová. Sev.en Energy dodala, že cena samotné komodity tvoří koncovou cenu z necelých 40 procent, zbytek má v rukou česká vláda.

Schillerová: Odměny šéfů ČEZ nejsou v pořádku

V poslední dekádě dělali evropští politici za vydatné podpory českých zástupců za Piráty vše pro to, aby se zbavili uhlí. Důsledkem byla stále výraznější závislost Evropy na ruském zemním plynu a v posledním roce také dramatické zdražení energií. Provozovatelé zdrojů na domácí, spolehlivá a levná paliva musí platit emisní povolenky, z nichž se stal burzou řízený finanční spekulativní instrument, a navíc byli vyloučeni z bankovního financování. To je přivedlo v posledních letech doslova do existenčních problémů,“ uvedla Sáričková Benešová.

Podle místopředsedy ANO a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by měl stát využít výrazně vyššího zisku energetické skupiny ČEZ.

Skupina Sev.en je významným hráčem na energetickém trhu v České republice. Patří do ní hnědouhelné elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárna Kladno, Teplárna Zlín a dva severočeské hnědouhelné lomy. Majitelem energetické skupiny Sev.en je podnikatel Pavel Tykač.