Zkameněliny z lomu na Mostecku budou v muzeu

Zaměstnanci lomu jsou na možnost nálezu vzácných minerálů a fosilií připravováni. Foto: wikipedia.org Květuše Blahoutová Pokorná

Zkamenělé rostliny a stromy z lomu Vršany u Mostu se stanou součástí nové paleontologické expozice Národního muzea v Praze. Nálezy jsou staré miliony let. Exponáty našli horníci při těžbě uhlí v povrchovém lomu. Uvedla Eva Maříková z těžební společnosti Sev.en Energy.

Vědci z Národního muzea si odvezli výběr z exponátů, které horníci střádali řadu měsíců. „Nejlepší, co jsme si mohli vybrat, jsou fosilizované kmeny z původních rašelinišť. Jedná se o různé typy stromů, přednostně o tisovce. Většinou jsou odhadovaného stáří dvacet osm milionů let. Nyní budeme s exponáty pracovat. Rozhodně tu jsou zajímavé struktury, které jsme ještě neviděli. Je to i pro nás něco nového,“ uvedl vedoucí oddělení paleontologie Národního muzea Jiří Kvaček.

Čtěte také:
Rekultivaci pomůžou nová auta
Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR

Zaměstnanci lomu jsou na možnost nálezu vzácných minerálů a fosilií připravováni. „Včas odhalí, že by se mohlo jednat o miliony let starý exponát, jsou při práci pozorní a postupují velmi odpovědně. Je především jejich zásluha, že můžeme Národnímu muzeu zkameněliny nabídnout,“ uvedl geolog těžební společnosti Petr Šulcek.

Fosilie slouží vědcům z celého světa. „Některé kusy, které jsme získali z lomu Vršany, jsou ale vhodné k vystavení a stanou se součástí nové paleontologické expozice, jejíž otevření je naplánováno na jarní měsíce příštího roku,“ uvedl Kvaček.

Zkamenělé stromy Vršanská uhelná už věnovala například Oblastnímu muzeu Most nebo muzeu v Ústí nad Labem.