Doba čtení:1 m, 47 s
Cvičení v Elektrárně Ledvice. Ukládání zraněné osoby na trasportní lůžko. Foto: ČEZ

V Elektrárně Ledvice, která leží mezi lázeňskými městy Teplice a Bílina, včera proběhlo havarijní cvičení připravenosti zaměstnanců Skupiny ČEZ na mimořádné události v elektrárenském provoze.

Zkrat v rozvodně kompresorové stanice v Elektrárně Ledvice způsobil poruchu technologie a následný požár v objektu. Systém elektronické požární signalizace informuje o této události obsluhu výrobního bloku. Na místo vyslaný provozní elektrikář potvrdí vznik požáru, bohužel se při obhlídce nadýchá kouře a zkolabuje. To už ovšem obsluha bloku neví, zraněnou osobu objeví až přivolaní hasiči.

I když se jednalo pouze o cvičení, ohlášení simulovaného požáru zalarmovalo požární hlídku. Všechny členy havarijního štábu a profesionální hasiče z Hasičského záchranného sboru Severočeských dolů – Dolů Bílina, kteří mají stanici v sousedství elektrárny. Událost jim byla oznámena v 9:10, na místě zásahu byli o tři minuty později.

Poté, co jim mistr elektro zajistil beznapěťový stav, vnikli do kompresorovny, kde během likvidace požáru našli na podlaze zhrouceného muže. Velitel zásahu proto přivolal důlní záchrannou službu. Po vynesení zraněného a jeho „odvozu“ do nemocnice, pomyslném odvětrání prostoru a následné kontrole objektu zásah skončil.

Od vzniku mimořádné události až po její likvidaci neuběhlo ani půl hodiny. V 9:45 členové havarijního štábu ukončili svou činnost, včetně odhadu vzniklé škody, která právě díky rychlému zásahu hasičů byla stanovena jako minimální.

„Cílem havarijního cvičení bylo ověření postupu směnového inženýra a spolupráce pracovníků Elektrárny Ledvice během vzniku mimořádné události v součinnosti s jednotkou Hasičského záchranného sboru Dolů Bílina, včetně zajištění beznapěťového stavu. Ověřovaly se i aktivace členů havarijního štábu a platnost aktuálních kontaktů v tabulce ohlašovacích povinností při vzniku mimořádné události. Pochopitelně došlo i na ověření technického prostředku určeného pro vyrozumění zaměstnanců, v tomto případě megafonu,“ uvedl specialista havarijní připravenosti elektráren Skupiny ČEZ Josef Tisoň.

ČEZ chce vybudováním nového zdroje a postupným odstavením dvou stávajících bloků podstatně snížit emise Elektrárny Ledvice a současně zvýšit její výkon. Nový blok přináší snížení veškerých emisí v průměru o pětinu a bude dosahovat účinnosti až 42,5 procenta. Snížení emisí elektrárna v Ledvicích dosáhne díky snížení spotřeby uhlí, která bude nižší o 26 procent.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa