Žofín je dnes plný plynu

Plyn

Ilustrační foto: Imagio.cz

Odborníci se budou na dnešním Žofínském fóru zabývat využitím plynu v české energetice. Rozeberou mimo jiné aktuální otázky, které se týkají nadcházející zimní sezóny a zabezpečení dodávek, cenové politiky nebo schválené Státní energetické koncepce.

Jako první vystoupí ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Ten před květnovým schválením Státní energetické koncepce několikrát řekl, že stát nechce, aby Česko do budoucna vyrábělo elektřinu primárně z plynových elektráren. Po schválení koncepce uvedl, že v roce 2040 se bude zemní plyn na takzvaném energetickém mixu podílet z 5 až 15 procent.

Čtěte také: Elektřina a plyn nejspíš zlevní

Na akci dále vystoupí předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, zvláštní velvyslanec pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška, člen Rady Českého plynárenského svazu Radek Benčík nebo předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček.

Výrobu elektřiny má do budoucna v ČR primárně zajišťovat jaderná energie, která má v roce 2040 pokrýt polovinu vyrobené elektřiny v zemi. V současnosti pochází nejvíce elektřiny v Česku z hnědého uhlí, plyn při započtení paroplynových elektráren pokrývá zhruba šest procent.

Mohlo by vás zajímat:
Sochor: Uhlí je jistota, plyn drahé riziko