Pražský Žofín plný plynu

palác_Žofín_wikipedia-org-Patrik-Paprika

Palác Žofín už byl svědkem dvou stovek debat na nejrůznější témata. Foto: wikipedia.org Patrik Paprika

Je plyn energetickým zdrojem budoucnosti? Nebo jde o slepou uličku, kterou vyšlapali plynařští lobbisté?

Na podobné otázky bude hledat odpovědi 202. pokračování Žofínského fóra. To se uskuteční na tradičním místě, v pražském Paláci Žofín. Hlavním hosty diskuse s názvem „Plyn-energie budoucnosti“ budou náměstkyně pro energetiku ministra průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská, předseda Rady Českého plynárenského svazu Jan Valenta, zvláštní velvyslanec ČR pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška, ředitelka odboru plynárenství Energetického regulačního úřadu Petra Grigelová a člen představenstva RWE Česká republika Tomáš Varcop.

Čtěte také:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Těžba a využívání plynu je předmětem řady kontroverzí mezi příznivci a odpůrci. Vzrušená debata se vede zejména o kontroverzním způsobu těžby tzv. frakování. To je velmi nebezpečná metoda těžby, při které je do země pod vysokým tlakem čerpána voda a chemikálie, aby narušily podloží a vytlačily plyn nahoru. Může přitom dojít ke kontaminaci podzemní vody. I proto je v řadě zemí včetně České republiky zakázána.

Metoda těžby má ovšem velmi vlivné zastánce na čele s americkým prezidentem Barackem Obamou, k němuž se přidal i jeho britský protějšek David Cameron. Obama se přitom prezentuje jako politik, kterému údajně záleží na ochraně životního prostředí. Dlouhé měsíce už například vede doslova válku proti těžařům uhlí, což přispělo k bankrotu několika těžařských společností.

Je tak velmi zvláštní, že frakování mu nejen nevadí, ale dokonce jej otevřeně i skrytě podporuje. Obama například prohlásil, že uhelné elektrárny mají větší dopad na klima než ty, které užívají břidlicový plyn, což bylo později vyvráceno jako jednoznačná manipulace. Obamova administrativa stála i za silnou kampaní ve prospěch frakování, která se před pár lety rozjela v Evropě.

Mohlo by vás zajímat:
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu
Další krok k těžbě ve vesmíru
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park