Zpráva IEA českou energetiku chválí i kritizuje

konference-21-12-2016_compressed

Šéf EIA Fatih Birol na pražské konferenci World Energy Outlook 2016. Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve své prosincové zprávě vyzdvihla schválení Státní energetické koncepce (SEK) a zavádění moderních technologií v uhelných elektrárnách. Jedním dechem ale Čechy nabádá, aby v příštích letech navýšili investice do nových energetických projektů.

Agentura pochválila pokrok v energetické politice, kterého země dosáhla od posledního hodnocení v roce 2010. Kromě loňského schválení SEK do roku 2040 se o ní zasloužila zejména Strategie přizpůsobení se změně klimatu. Výkonný ředitel IEA Fatih Birol také zdůraznil přínosy nákladných modernizací stávajících tepelných elektráren, díky kterým klesají emise a roste energetická účinnost.

Čtěte také:
Bloger upozornil na rizika jaderné energie
Více energie z jádra chce jen třetina Čechů

Mezi stinné stránky tuzemské energetiky podle IEA patří systém podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. „Potenciální investoři potřebují jasné a předvídatelné prostředí. Vláda musí vytvořit takové podmínky, aby přilákala potřebné investice napříč celým sektorem,“ podotkl Birol s poukazem neúměrné zvýšení cen elektřiny, které způsobila neuvážená podpora solárních zdrojů v letech 2009 a 2010. Zmínil i nejistotu posledních dvou let vyvolanou chybějícími notifikacemi.

Zpráva uvádí i další bolavá místa českého energetického sektor: dominantní pozici společnosti ČEZ, místy špatnou kvalitu ovzduší způsobenou hlavně starými kotly v domácnostech nebo jejich nesprávným používáním, dále pak nezabezpečený rozvoj jaderné energetiky a chabé zdroje pro výzkum, vývoj a inovace. Doporučuje proto uvést schválené strategie do života, vytvořit jejich implementační plány a zajistit dostatečné financování. „Jádro pomáhá řešit otázky energetické bezpečnosti a přispívá také k ochraně klimatu,“ prohlásil šéf IEA. Dodal, že Češi by si při výstavbě nových jaderných bloků měli pečlivě vybírat technologii i partnery.

Energetický výhled IEA předvídá, že lidstvo ještě není na konci éry fosilních zdrojů. „Některé země mají štěstí, protože disponují zásobami ropy, zemního plynu nebo uhlí. Jiné to štěstí nemají. Ale každá země má potenciál v efektivní spotřebě zdrojů. Česká republika je v tomto směru velmi bohatá, protože má ještě prostor pro zlepšení,“ řekl Birol.

Hloubkový přezkum se periodicky provádí ve všech členských zemích. Poprvé u nás proběhl v roce 2001, poté v letech 2005 a 2010. V rámci něho strávil mezinárodní expertní tým IEA v Česku pět dní diskusemi a rozhovory se zástupci českého veřejného a soukromého sektoru. „Celý přezkum poskytuje cennou zpětnou vazbu o našich strategických záměrech v energetice a nástrojích, které volíme k jejich realizaci,“ ocenil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

IEA byla založena roku 1974 jako nezávislá organizace, která usiluje o spolehlivou, cenově dostupnou a čistou energii. Dnes má 29 členů především z řad vyspělých zemí. Mezi její hlavní témata patří energetická bezpečnost, hospodářský rozvoj a povědomí o životním prostředí. Agentura patří rovněž k předním světovým prognostikům na trzích s energiemi. Česká republika se stala jejím členem v roce 2001.

Mohlo by vás zajímat:
ČEZu se daří snižovat emise
Elektrárna budoucnosti: vyšší výkon, nižší emise
Na Špicberkách půjdou emise pod zem