Ztratil ČEZ zájem o Vattenfall?

Centrála Skupiny ČEZ. Foto: ČEZ

Centrála Skupiny ČEZ. Foto: ČEZ

Německá média považují českého polostátního energetického giganta za favorita tendru. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš zájem o akvizici opakovaně obhajoval a kladl podmínky, za kterých by byla výhodná. Bude ale nakonec vše jinak?

Šéfové ČEZ už prý vystřízlivěli ze svého zájmu o uhelné elektrárny a lomy na území Saska a Braniborska, které se snaží prodat švédským státem vlastněný koncern Vattenfall. „Dávalo to smysl v době, kdy elektřina na burze stála aspoň 30 eur. Při dnešní ceně se to nevyplatí,“ měl uvést jeden z nejvyšších manažerů české firmy.

Čtěte také:
Cena Vattenfallu prý bude mizivá
Vattenfall prodělal téměř 60 miliard

Tato velmi překvapivá informace se objevila v článku Davida Tramby v týdeníku Dotyk. Byl by to skutečně nečekaný zvrat, neboť ještě před pár dny zájem ČEZu o německá hnědouhelná aktiva generální ředitel Beneš srdnatě hájil.

Pokud se vyskytne mimořádná příležitost, a aktiva švédského Vattenfallu v Německu jsou něco mimořádného, tak si moc nedovedu představit, že bychom se tím minimálně nezabývali. Uhelné elektrárny, které jsou v Sasku a Braniborsku především, jsou významně podobné našim elektrárnám, stejně tak doly. To znamená, že podle mě neexistuje společnost v Evropě, která by měla větší synergické efekty a dovednosti provozovat tato aktiva. Já jsem přesvědčen, že pro Německo by ČEZ byl nejlepší partner,“ uvedl Beneš v České televizi.

Ochladnutí zájmu ČEZu by zřejmě potěšilo další zájemce. Je jím EPH Daniela Křetínského, který se tendru účastní společně s PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Překvapivým černým koněm soutěže ale může být i Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem miliardáře Pavla Tykače. Kromě českých zájemců se tendru účastní rovněž australská investiční skupina Macquarie a německá energetická společnost Steag, které hodlají představit společnou nabídku.

Švédové chtějí prodat elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a Lippendorf blok R a hnědouhelné lomy Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde.

Mohlo by vás zajímat:
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Norská (eko)logika
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny