Doba čtení:1 m, 7 s
Ilustrační foto: Severní energetická

Studenti mosteckého gymnázia si mohou vyzkoušet zajímavý předmět. Už během prvních sedmi týdnů nového školního roku můžou absolvovat uhelnou maturitu.

Cestu za poznáním uhlí aneb Uhelnou maturitu připravilo Ekologické centrum Most pro Krušnohoří ve spolupráci se společností Vršanská uhelná. „Uhelná maturita je projektem, který má žákům přiblížit hnědé uhlí jako energetickou surovinu a dát jim příležitost vytvořit si vlastní názor a pohled na celou problematiku s těžbou související,“ sdělil serveru iUHLI.cz ředitel mosteckého gymnázia Karel Vacek.

Součástí uhelné maturity je jak návštěva reálného prostředí povrchového lomu, elektrárny, uhelných laboratoří, tak i míst, kde se využívají produkty po spalování uhlí a je prováděna či již provedena rekultivace. Studenti navštíví také Podkrušnohorské technické muzeum a detašované pracoviště Vysoké školy báňské, Hornicko-geologické fakulty v Mostě.

Čtěte také: Chytré hlavy vymyslely průmyslovce nové studio

Projektu se účastní 28 žáků třetích a čtvrtých ročníků, kteří jsou rozděleni do týmů. Každý tým se zabývá určitou částí problematiky. „Témata budou souviset s užitím uhlí, historií hornictví na Mostecku, se způsobem těžby, s energií získávanou z uhlí a podobně,“ naznačila vedoucí ekologického centra Milena Vágnerová.

Výslednou práci budou jednotlivé týmy obhajovat před odbornou komisí. Za své snažení získají certifikát o absolvování Uhelné maturity a nejlepší tým také věcné ceny.

Mohlo by vás zajímat:
Superpočítač pojmenovali podle šachty