Doba čtení:2 m, 9 s
Uhelná teplárna Siekierki leží na předměstí polského hlavního města Varšava. Foto: wikipedia.org

Strojírenský holding ZVVZ Group z Milevska zbaví tuhých emisí uhelnou teplárnu Siekierki na předměstí Varšavy. Ekologická zakázka za více než 250 milionů korun je pro skupinu v Polsku průlomová.

Hotovo by mělo být koncem roku 2020. K zakázce pomohla holdingu dceřiná společnost ELWO Engineering, kterou ZVVZ založilo v Polsku loni. Uvedl to mediální zástupce ZVVZ Zdeněk Zuntych.

Holding chce mít v Polsku během několika let roční tržby kolem miliardy korun. Usiluje o zakázky na odsíření uhelných elektráren, řekl již dříve předseda představenstva ZVVZ Group Emil Buřič. Cílem je rovněž dodávat do Polska vzduchotechniku a ventilátory od ZVVZ Machinery. Ta letos ukončila dodávku dvou ventilátorů spalin do uhelné elektrárny Skawina, patřící Skupině ČEZ. Holding ZVVZ měl v prvním letošním pololetí tržby 511,8 milionu korun a provozní zisk 1,6 milionu.

Čtěte také:
České firmy dodají filtry do srbské elektrárny
Nový zdroj energie pro vesmírné mise

Práce na teplárně Siekierki je pro ZVVZ referenční projekt. „Místní trh byl dosud poměrně uzavřený, a proto jsme do země vstoupili i kapitálově, abychom zde přímo působili. Polsko čekají po přijetí nových emisních předpisů v Evropské unii velké investice do energetiky, aby zdejší zdroje, spalující hlavně uhlí, splňovaly přísné emisní limity,“ řekl generální ředitel ZVVZ Group Michal Wdowyczyn.

Projekční práce začaly v září, od května 2020 naváže stavební část. Po montážích a zkouškách přijde zkušební provoz. V prosinci 2020 předá firma zařízení investorovi, jímž je varšavská společnost PGNiG Termika.

Dodávka zahrnuje výměnu elektroodlučovače za látkový filtr. Objem vypouštěných emisí klesne z více než 50 miligramů na metr krychlový na méně než deset miligramů na metr krychlový. Součástí projektu je dodávka ventilátorů, pneumatické dopravy zachyceného prachu a kouřovodů. Teplárna, která vyrábí i elektřinu, funguje od roku 1961. Její výkon je 620 megawattů (MW) elektrické a 2078 MW tepelné energie.

ELWO Engineering sídlí ve městě Pszczyna, vlastní polskou značku ELWO a její know-how. Toto duševní vlastnictví loni holding ZVVZ koupil od německé firmy Bilfinger. V Polsku ELWO navrhovalo a vyrábělo elektroodlučovače. „Základem ELWO Engineering jsou bývalí zaměstnanci původní firmy ELWO a následně firem Bilfinger a Rafako, kteří místní trh znají,“ uvedl Buřič.

Holding ZVVZ Group s 800 zaměstnanci měl v roce 2017 konsolidované tržby 1,55 miliardy korun a skončil ve ztrátě 320,2 milionu korun. V září 2018 vyměnil holding vedení. Výsledky za loňský rok zatím firma nezveřejnila. Holding patří finanční skupině Ges Group miliardáře Ivana Zacha.

Mohlo by vás zajímat:
Uhlí místo turistů na Moldavské horské dráze
Uhlí vystřídala auta
Služební auto obra Koloděje