Doba čtení:1 m, 50 s
Rekultivace - hipodrom - dostihy
Jedním z nejznámějších rekultivačních projektů je Hipodrom v Mostě. Foto: hipodrom.cz

Téměř 11 miliard korun vynaložily uhelné společnosti do roku 2014 na rekultivaci míst, kde působí, či působily. Vyplývá to z materiálu, který předložil vládě předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka.

Materiál má název „Informace o užití finančních prostředků na sanace a rekultivace hnědouhelných lomů“. Vyplývá z něj, že od roku 1994 do konce roku 2014 investovaly těžební společnosti do rekultivace míst, kde dobývaly hnědé uhlí 10,811 miliardy korun. V rezervách, které jsou povinny ze zákona tvořit, zbývalo k 31. 12. 2014 1,559 miliardy korun. Nejsou to však jediné peníze. Na rekultivaci přispívá i stát ze svého rozpočtu, uvedl ekonomicky-denik.cz

Předložený dokument se zabývá společnostmi Severočeské doly (Doly nástup Tušimice3, Lom Bílina), Severní energetická (Lom ČSA), Vršanská uhelná (Lom Vršany a Lom Šverma) a Sokolovská uhelná (Lom Jiří a Lom Družba).

Čtěte také:
Malolom Leontýna
Z bývalé šachty je dnes větrná farma

Úředníci Státní báňské správy v něm konstatují, že všichni provozovatelé plní stanovené odvody do fondu určeného na sanace a rekultivace, jak jim ukládá horní zákon. Tyto finanční prostředky jsou od roku 2004 ukládány na zvláštní vázané účty.

Například v lomu Vršany a Šverma jsou provedeny sanace a rekultivace na téměř dvou a půl tisíce hektarů z celkové výměry zhruba 5,2 tisíce hektarů tak jde o téměř 47 procent. Rozpracované projekty představují plochu zhruba 605 hektarů, což představuje necelých 12 procent z celkové výměry. V areálu Doly Nástup Tušimice byla provedena sanace a rekultivace na zhruba 38 procentech celkové výměry a na dalších více než 9 procentech plochy jsou rozpracované projekty, konstatuje materiál.

Velký podíl na rekultivaci krajiny v severních Čechách má Stanislav Štýs, který je považován za zakladatele české rekultivační školy. Je autorem více než 300 publikací, spolupracuje s vysokými školami u nás i v zahraničí a fotí proměny míst, kde se dříve těžilo a dnes se tam například pěstuje víno, či již několik let stojí obytné domy. Jeho sérii fotografií, takzvaná Štýsova dvojčata server iUHLI.cz pravidelně publikuje.

Mohlo by vás zajímat:
Po Rudém severu se dnes procházejí turisté
Kostel by stál uprostřed lomu
Místo uhlí vinohrady

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa