Nová kniha o hornické historii Krušných hor

kniha

Křest knihy Horní města Krušných hor. Foto: e-mostecko.cz

Sál litvínovského zámku Valdštejnů byl dějištěm křtu nové knihy Horní města Krušných hor. Dílo mapuje historii rudného dolování ve třinácti historických městech Ústeckého kraje. Kniha volně navazuje na již vydaná Horní města Karlovarského kraje.

Nikde na světě není region, který by měl takový přínos pro hornictví, hutnictví a související obory jako jsou Krušné hory,“ řekl hlavní autor knihy Michal Urban.

Akci uspořádal Českojiřetínský spolek ve spolupráci s Montanregionem Krušnohoří a městem Litvínov. Bohatě ilustrovaná kniha dokumentuje skutečnost, že nikde na světě nelze najít podobný region, kde by na tak relativně malém prostoru vzniklo v souvislosti s hornictvím tolik privilegovaných horních měst jako právě v Krušných horách, uvedl Ústecký deník.

Čtěte také:
Hornické muzeum v Krásně otevřelo brány
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum

Od dvanáctého do sedmnáctého století se jich zde postupně vyvinulo přes padesát, z toho více než dvacet na české straně hor. To je fenomén, který nemá ve světě obdoby a který je i jedním z významných atributů, o něž se opírá žádost o zápis Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO,“ zdůraznil Urban.

Ten při křtu knihy přiznal, že jej Krušné hory dostávají už od malička. „Vlastně o místní geologii a mineralogii jsem se zajímal už jako malý kluk. Postupně to přerostlo i do zájmu o historii regionu. Vydané knížky pak jsou vlastně skloubením obojího. Jsou v nich nejen informace o ložiskách nerostných surovin, ale také o historii kraje,“ doplnil autor, který původně vystudoval geologickou fakultu, ale věnoval se i jiným povoláním. V současnosti pracuje jako ředitel Montanregionu Krušné hory Erzgebirge. Je členem týmu, který připravuje nominaci Krušných hor na seznam UNESCO.

Kniha pojednává o třinácti lokalitách Krušných hor v Ústeckém kraji – Hora Svaté Kateřiny, Hora Svatého Šebestiána, Hrob, Krupka, Cínovec, Loučná pod Klínovcem, Měděnec, Mikulov, Místo, Osek, Přísečnice, Vejprty a Výsluní. Hlavním autorem je Michal Urban. Spoluautory jsou Pavel Chaloupka, Ivan Cáder, Jiří Crkal a Michal Soukup.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu