Doba čtení:1 m, 48 s
Debiensko
Předchozí vlastník dolu NWR Karbonia sice připravila několik vizualizací, fakticky se ale v Debiensku od roku 1998 prakticky nic neudálo. Foto: Karbonia PL

Polský důl Debiensko, který vloni na podzim prodala mateřská firma OKD Australanům, odhalil své bohatství. Podle posledních údajů z průzkumného vrtu se v jeho slojích skrývá více než 300 milionů tun kvalitního černého uhlí. Společnost Prairie Mining Limited nyní dělá vše pro to, aby je mohla začít co nejdříve těžit.

Loňské odhady zásob v areálu nedaleko slezského města Rybnik se pohybovaly v rozmezí 210 až 260 milionů tun. Ředitel australské firmy Ben Stoikovich proto při zveřejnění nejnovějších čísel neskrýval spokojenost: „Vynikající kvalita uhlí v lokalitě Debiensko zvyšuje potenciál naší společnosti stát se klíčovým dodavatelem prémiového koksovatelného uhlí pro evropské ocelárny.“ Vedení firmy je přesvědčeno, že zdejší uhlí snese srovnání se světovými ložisky, která definují náročné standardy jakosti. Díky tomu je hodlá prodávat za patřičně vysoké ceny.

Čtěte také:
ČEZ polské teplárny nekoupí
V polském Krakově se nesmí topit uhlím a dřevem

Situace je nyní pro Australany v Polsku příznivá nejen díky loňskému růstu cen koksovatelného uhlí. Evropská unie navíc tento černý nerost zařadila na třetí místo seznamu 20 kriticky důležitých surovin. Pozitivní roli hraje i blízkost významných koksoven a oceláren. Dosud totiž musejí evropští oceláři dovážet 60 milionů tun uhlí ročně, přičemž přímo v Polsku dovoz koksovatelného uhlí nad domácími zdroji převažuje.

Prairie se pochopitelně snaží o co nejrychlejší zahájení produkce. Od společnosti Karbonia PL, dceřiné firmy NWR, vloni za částku odpovídající přibližně 50 milionům korun získala nejen hotovou železniční, silniční a energetickou infrastrukturu, ale i průzkumný vrt. Kromě toho vlastní také licenci na těžbu po dobu 50 let. Již v tomto kvartálu hodlá dokončit přehledovou studii, která by mohla přiblížit datum zahájení těžby.

Australští těžaři ve spolupráci s firmou China Coal v Polsku kromě Debienska budují i černouhelný důl Jan Karski u Lublinu, který má napodobit úspěch sousedního dolu Bogdanka. Díky jeho akvizici nyní disponují širokým týmem zkušených důlních odborníků. V Debiensku by mělo najít práci až 2 500 horníků.

Čtěte také:
Liberecký kraj podpoří obce postižené těžbou
Visegrádská skupina uhlí chce
Polsko je připraveno platit za ztracenou vodu

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa