Doba čtení:1 m, 13 s
Tržby skupiny ČEZ stouply meziročně o čtyři procenta na 213,7 miliardy korun, což je nejvíce od roku 2013. Foto: iUHLI

Valná hromada energetické společnosti ČEZ dnes bude schvalovat dividendu z loňského zisku ve výši 52 korun za akcii před zdaněním. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 28 miliard korun. Stát jako majoritní akcionář získá zhruba 20 miliard korun.

Navrhovaná dividenda podle firmy reflektuje prodej rumunských aktiv, vyšší dividendu vyplatil ČEZ pouze za rok 2009, a to 53 korun na akcii. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům dividendu 34 korun za akcii před zdaněním.

Čtěte také:
Dukovany: Stát dál počítá s bezpečnostním dotazníkem
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Analytici jsou přesvědčeni, že navrhovaná výše dividendy bez problémů projde. Odhadují, že valná hromada ČEZ by letos mohla být klidnější než v předchozích letech, především než v roce 2019, kdy trvala rekordních více než 20 hodin. Čistý zisk ČEZ loni meziročně klesl z předloňských 14,5 miliardy korun na 5,5 miliardy Kč, tedy o 62 procent. Za poklesem stály podle firmy vyšší tvorba opravných položek kvůli prodeji rumunských aktiv, zhoršení podmínek pro uhelnou energetiku a zdražení emisních povolenek. Očištěný čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, ale vzrostl o 21 procent na 22,8 miliardy korun. Tržby skupiny stouply meziročně o čtyři procenta na 213,7 miliardy korun, což je nejvíce od roku 2013.