Aktivisté budou hlučet před švédskou ambasádou

Demonstrujclid2

Aktivisté chtějí před ambasádou pouštět zvuk velkorypadla. Foto: imagio

Čeští zástupci Greenpeace a iniciativa “Limity jsme my” budou v pondělí před švédskou ambasádou v Praze protestovat proti plánovanému prodeji hnědouhelné divize státního podniku Vattenfall v německé Lužici do rukou české firmy EPH.

Prodej má v nejbližších měsících schvalovat švédská vláda. Aktivisté věří, že celou transakci nakonec zastaví. „Před ambasádou rozbalíme transparenty a budeme pouštět zvuk velkorypadla. Jde o zvuk, se kterým by v případě rozšíření lužických dolů museli tamní lidé žít desítky let. Jejich osud má nyní v rukou švédská vláda,“ napsali aktivisté v pozvánce na akci.

Čtěte také:
Aktivisté demonstrovali u Vattenfallu
Přátelé si domy nebourají, věří lužičtí Srbové

Švédská velvyslankyně Annika Jagander údajně souhlasila, že se se zástupci neziskové organizace a občanské iniciativy sejde, převezme oficiální dopis a prodiskutuje okolnosti prodeje části státního podniku české společnosti. Podobné protesty se budou konat před švédskými velvyslanectvími v dalších nejméně 13 evropských zemích.

„Hlavní problém je, že se EPH nikdy nevyjádřil, co v Lužici zamýšlí provádět. Nikdy veřejně neodmítl plány na otevírání nových dolů či vyvlastňování a demolici domů tisíců místních lidí. Nemůžeme uvěřit, že švédská vláda dá této firmě bianco šek na provozování největších evropských dolů, aniž by po ní chtěla jakýkoli závazek vůči budoucnosti regionu či veřejného zájmu,” řekl po oznámení prodeje vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Německé hnědouhelné doly a elektrárny, které prodávala švédská společnost Vattenfall, získalo konsorcium tvořené Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) miliardáře Daniela Křetínského a jeho finančním partnerem, společností PPF Investments nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Akvizici musí ještě schválit švédská vláda. Očekává se, že by se tak mělo stát do prázdnin.

Mohlo by vás zajímat:
Hraje Křetínský v Německu vabank?
Křetínský s Kellnerem ještě nemají vyhráno
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny