Aktivisté budou v Německu blokovat doly

Skončí německý klimatický kemp potyčkami s německou policií? Foto: Ende Gelände

Demonstrace, lidské řetězy a největší akci občanské neposlušnosti v historii hnutí plánují organizátoři klimatického kempu, který již začal v německém Porýní, které je největší evropskou uhelnou oblastí.

Organizátoři kempu očekávají účast až šesti tisíc lidí z celé Evropy. Na místo se chystají dorazit i lidé z České republiky sdružení v iniciativě Limity jsme my. První akce by měly začít již dnes, terčem má být uhelná infrastruktura společnosti RWE, která v Porýní vlastní většinu dolů i elektráren.

Čtěte také:
Němcům vadí vysoká cena „zelené“ energie
Němci pálí uhlí stejně jako Češi

Plánované protesty již vyvolaly odezvu mezi politiky. Spolkový ministr vnitra pro Severní Porýní-Vestfálsko Herbert Reul řekl, že se obává násilností podobných jako před časem v Hamburku během protestů proti G20, uvedl server denikreferendum.cz.

Jeho obavy však v minulém týdnu vyvracel spolkový policejní prezident Dirk Weinspach, který ve dvouminutovém videu oznámil, že společně s organizátory protestů pracují na tom, aby se víkendové akce uskutečnily bez násilí. Zároveň potvrdil, že dosud nemá zprávy o účasti militantních skupin na kempu.

Nenásilný charakter protestů slibují i sami organizátoři. „Budeme klidní a opatrní, nechceme nikoho vystavit riziku zranění. Naše akce nejsou zaměřené proti policii nebo pracovníkům RWE,“ řekla jedna z organizátorek akcí Janna Aljetsová.

Vrcholem protestů by měla být masová občanská neposlušnost organizovaná již třetím rokem organizací Ende Gelände. V loňském roce se podobné akce v lužické uhelné oblasti zúčastnilo více než tři tisíce lidí, kteří dva dny v kuse blokovali hnědouhelný důl Welzow Süd a koleje vedoucí k elektrárně Schwarze Pumpe.

Čtěte také:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí