Aktivisté chtějí stopnout Křetínského nákup

Policisté o víkendu zatkli 120 aktivistů, trestně stíhání ale nebudou. Foto: ende-gelände.org

V polovině května demonstranti pronikli do areálu elektrárny Schwarze Pumpe. Foto: ende-gelände.org

Zhruba dvacet aktivistů a aktivistek převlečených za uklízecí četu dnes symbolicky “vyčistilo od nánosů nečistot” recepci domu v pražské Pařížské ulici, kde sídlí Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského. Aktivisté iniciativy Limity jsme my chtěli akcí švédské vládě vzkázat, aby neschválila prodej východoněmeckých hnědouhelných dolů, které jsou nyní rukou švédské firmy Vattenfall, českému investorovi.

Křetínského EPH má podle našeho názoru za sebou historii pochybné a nezodpovědné firmy, která s oblibou vydělává na úkor společnosti a přírody. Apelujeme na švédskou vládu, aby doly a elektrárny Vattenfallu takové společnosti neprodávala. Lužické uhlí by mělo zůstat v zemi a domovy místních lidí ohrožené těžbou by měly zůstat zachovány,” uvedl k akci zástupce aktivistů Josef Patočka.

Čtěte také:
Prodej Vattenfallu ohrožen
Aktivisté obsadili německý důl, který koupil EPH

Happening v Praze navázal na demonstrace v zahraničí. Minulý týden švédská policie zadržela skupinu aktivistů, kteří vyšplhali na střechu nad vchodem do sídla vlády v centru metropole Stockholmu. Ekologové vyzývají švédskou vládu, aby prodej zastavila a zrušila zmíněná zařízení s cílem zabránit emisím oxidu uhličitého.

Vláda ve Stockholmu by měla v brzké době rozhodnout, jestli prodej povolí. Poslanci švédského parlamentu museli minulý měsíc po hlasitých protestech přerušit debatu na toto téma. Jeden z demonstrantů se tehdy pokusil politiky polít kečupem.

EPH v konsorciu s finanční skupinou PPF Investments získal v dubnu od Vattenfallu německé doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf.

Mohlo by vás zajímat:
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?
Neprodávejte klima, požadovali aktivisté
Euracoal odmítá zběsilé snižování emisí