Doba čtení:1 m, 28 s
Aktivisté chtějí upozornit na to, že kvůli vysokému obsahu metanu je zemní plyn pro ovzduší škodlivější, než se dosud předpokládalo. Foto: nord-stream2.com

Ekologičtí aktivisté ve Wrangelsburgu na severovýchodě Německa minulý týden vlezli do potrubí rozestavěného plynovodu Eugal, kterým má k českým hranicím proudit plyn z plynovodu Nord Stream 2.

Aktivisté vyhlásili akci s heslem „Ucpat Nord Strem 2“, kterou chtějí stavbu plynovodu zdržet a upozornit na to, že kvůli vysokému obsahu metanu je zemní plyn pro ovzduší škodlivější, než se dosud předpokládalo.

Čtěte také:
Evropský parlament odmítá výstavbu Nord Stream 2
Německý politik chce zablokovat Nord Stream 2

Domníváme se, že se dostali docela daleko,“ řekl mluvčí policie. Kolik osob v potrubí bylo, policie neupřesnila, původně však hovořila přibližně o pěti.

Aktivisté potrubí původně odmítali opustit, ale po deseti hodinách akci ukončili. Společnost Gascade, která má na starost výstavbu plynovodu, aktivisty ujistila, že mohou v klidu odejít a nebudou proti nim podniknuty právní kroky. „Jsme rádi, že dotyční na nabídku přistoupili,“ řekl mluvčí firmy Reemt Bernert.

Plynovod Eugal v délce 485 kilometrů povede z Greifswaldu až k české hranici. Umožní další přepravu plynu, který do Německa přiteče z Ruska po dně Baltského moře plynovodem Nord Stream 2. Ten má být hotový do konce letošního roku. Jde o projekt, který provázejí spory. Jeho zastánci tvrdí, že tento plynovod je potřebný, protože v Evropě v příštích letech výrazně klesne produkce zemního plynu. Podle kritiků jde proti zájmům Evropské unie, neboť zvyší její závislost na Rusku. Proti projektu se staví některé středoevropské země, Spojené státy nebo třeba Ukrajina, která kvůli novému plynovodu přijde o tranzitní poplatky.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje