Aktivisté jsou ve Chvaleticích zatím v klidu

Atmosféra protestu je zatím klidná. Policie je však připravena v případě porušování zákona zasáhnout. Foto: FB Limity jsme my

Ekologičtí aktivisté blokují vstup do chvaletické elektrárny. Demonstrace je součástí tzv. Klimakempu. Policisté aktivisty monitorují.

Několik stovek aktivistů dnes dopoledne vyrazilo z Řečan nad Labem do Chvaletic na Pardubicku. Řada z nich je oblečená v termo oblecích (tzv. overallech) a někteří nesou transparenty s nápisy jako ´Kapitalismus klima nezachrání´ nebo ´Zastavme elektrárnu Chvaletice´. V průvodu jede také alegorický vůz a demonstranti mají bubínky a píšťalky.

Čtěte také:
Chvaletická elektrárna dostala emisní výjimku
Modernizace Chvaletic nemá negativní vliv na okolí

Na místě panuje poklidná atmosféra, policisté přesto sledují demonstraci kvůli možným přestupkům aktivistů. Od čtvrtka do neděle je nad elektrárnou vyhlášená bezletová zóna, uvedla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Loni například vnikli účastníci demonstrace do lomu Bílina.

Mezi aktivisty jsou i příslušníci krajně levicové Socialistické solidarity.V rámci Klimakempu pořádali přednášku „Jak překonat kapitalismus?”. Aktivisté avizovali akce tzv. občanské neposlušnosti, při nichž v minulosti neváhali porušovat zákony.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Od roku 2013 ji vlastní Severní energetická (Sev.en). Elektrárna nedávno dostala od kraje výjimku na limity oxidů rtuti a oxidů dusíku, které začnou platit od srpna 2021. Rozhodnutí není pravomocné. Hnutí Greenpeace se odvolá k ministerstvu životního prostředí. Chvaletickou elektrárnu berou aktivisté jako precedens, protože řada elektráren nesplňuje nové emisní limity.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte