Doba čtení:2 m, 46 s

Nejde jim o planetu, ale o zelený byznys. Kdyby tomu tak nebylo, tak by teď mlčeli. Nebo posílali peníze do nemocnic.

Světová klimatická lobby se probrala ze šoku, že jí koronavirus sebral prostor v médiích. A protože Evropská unie (nikdo jiný na výmysly typu Zelený úděl neslyší) začíná přemýšlet o tom, jak napravit škody až epidemie skončí, aktivisté honem hledají cestu zpět do novin. Bojí se, že by jinak EU mohla odložit zelenou agendu na dobu, až se vzpamatuje ze škod astronomických rozměrů, které napáchal koronavirus. Protože takové hlasy, zcela logicky, zaznívají.

Čtěte také:
Ursula nepodcenila jen koronavirus
Může pandemie pohřbít i Zelený úděl?

Protože si zatím nikdo netroufá odhadnout, za jak dlouho se hospodářství zemí EU zotaví ze současných karanténních výpadků, ze zrušené letní turistické sezóny, ze zastaveného prodeje aut a tak dále. Nikdo také zatím netuší, kolik to celé bude stát. Ví se jediné. Bude to stát hodně.

Zhruba stejné budou náklady a dost možná i větší, budou i náklady na kompletní předělání, přestavění hospodářství evropských zemí i životního stylu jejich obyvatel. (Tedy náš všech, včetně Vás, aby nedošlo k mýlce) Neboť to je to, jak jedině lze uspokojit požadavky na nulovou produkci CO2. Je proto dost pochopitelné, že už vícero politiků řeklo, že nyní na nějaký Zelený úděl, který tlačí předsedkyně Leyenová a zelení europoslanci (včetně českých Pirátů) momentálně nejsou peníze. V tuzemsku se tak vyjádřil například ministr Karel Havlíček (zde), ale i přímo premiér Andrej Babiš (zde).

Zelená lobby proto roztočila kola své píárové mašiny a začala rozsévat nápady. Jiní ve stejné době rozsévají respirátory, roušky, finanční příspěvky, zelený aktivismus se však ničím takovým nezatěžuje. Výsledkem jsou poplašné články v médiích.

V jednom z nich například tvrdí, že již 423 měsíců v řadě nebylo počasí v normálu (zde). To znamená již více než 35 let. Ovšem v té době ještě předchůdci dnešních klimatistů tvrdili, že planetě hrozí globální ochlazování. V článku citují i profesora Michaela Manna z Pensylvánské univerzity, autora proslulého „hokejkového grafu“, který ukazuje rychlý růst teploty od průmyslové revoluce. Jenže Mann dosud nikdy – a to ani před soudem – neukázal měření, ze kterých svůj graf sestavil. Řada vědců jej proto považuje za zmanipulovaný (zde). Mimochodem u článku růst teplot ilustruje graf NASA, nikoli Manna… Podle klimatistů dokonce letos teplota poroste také, přestože produkce CO2 globálně spadla kvůli karanténám spojeným s pandemií koronaviru.

Jinde zase vyzývají aktivisté k tomu, aby vlády nezachraňovaly aerolinky, dokud „nezačnou řešit klima“ (zde). Což v jejich představách spočívá ve zdanění paliva a letenek. O tom, že jedním z motorů aktivistických akcí je bohapustá závist, svědčí i tento citát z iDnes: „Petice chce po aerolinkách mimo jiné to, aby rapidně omezily množství spojů. Podle jejích autorů je totiž stejně z velké části využívá jen „bohatá menšina“.

Aktivisty evidentně nezajímá, jak si Evropa poradí s následky koronavirové nákazy, se ztrátami a dluhy, převyšujícími bilion eur. Je zajímá jen to, jestli se budou otáčet kola zeleného byznysu a jestli dostanou zlí kapitalisté přes prsty. Jejich vysněná uhlíková neutralita přitom z peněženek lidí v EU vytáhne bilionů eur hned několik. Veřejnost a skutečně odpovědní politici by tedy měli všem aktivistům dát jasně najevo, že zaplatit můžeme jen tolik, kolik si můžeme dovolit. Takže Zelený úděl teď prostě musí počkat.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa