Doba čtení:3 m, 57 s
Tohle je graf, který odstartoval klimatické šílenství. Jenže se zjevně zakládá na záměrně nekompletních, tedy nepravdivých, údajích. Zdroj: wikipedia.org

Původce tvrzení o vlivu civilizace na globální teplotu Michael Mann stále odmítá ukázat soudu svá vstupní data. Přesto chce kvůli němu EU zlikvidovat své hospodářství.

Michael Mann je tím, kdo poskytl globální zelené lobby zásadní argument pro její útoky proti euroamerické civilizaci, v jejich očích symbolizované v první řadě používáním fosilních paliv a tedy produkcí CO2. Mann je totiž autorem takzvaného „hokejkového grafu“. Ten ukazuje dramaticky rychlý růst teploty od začátku industriální éry.

Kritici ovšem upozorňují na to, že se tohoto výsledku dobral obsáhlou manipulací vstupních dat, když například zkreslil či vyřadil údaje o výrazně teplejším středověku a následující takzvané malé době ledové. Kdyby totiž údaje nechal v původní podobě, graf by ukazoval, že se nynější teploty vrátily k těm středověkým. V žádném případě by z jeho grafu nemohla najednou trčet vzhůru ona čepel hokejky s růstem teplot v industriální éře.

Čtěte také:
Sledování porna na internetu ničí klima
Podle vědců může za klimatické změny úbytek vegetace

Velmi zvláštní je, že ani po devíti letech soudních tahanic Michael Mann nepředložil americkému soudu data, ze kterých svůj opus magnum sestavil. Soud tak nakonec letos kapituloval a prohlásil, že když nemá vstupní data, nemůže rozhodnout o tom, zda Mann při sestavování grafu podváděl (jak tvrdí odpůrce Tim Ball), či nikoli (jak tvrdí žalující Mann). Zároveň Mannovi uložil zaplatit žalovanému Ballovi soudní výlohy za osm let sporů. (Další informace jsou zde.)

V českých médiích se tento letitý spor o pravdivost či nepravdivost úhelného kamene nové víry prakticky neobjevuje. Ostatně v nich rychle zapadly i informace o Climagate, skandálu okolo mailů ekologistických vědců, kteří se v elektronické poště vzájemně informovali o tom, jak manipulují s údaji o vývoji pozemských teplot (můžete si přečíst zde). Autor tehdy, v roce 2011, dokonce optimisticky předpokládal, že žádný dnešní „hon na CO2“ se konat nebude…)

Tvrzení o rekordně teplém roce 1998 a devadesátých letech jako nejteplejším desetiletí za 1000 let již  IPCC, klimatický panel OSN, ve svých zprávách nepoužívá. Ale oficiálně tuto informaci neoznačil za chybnou (celá věc vysvětlena zde), takže si tahle manipulace žije dál vlastním životem. A zelení aktivisté i politici, kteří podlehli klimatickému alarmismu tyhle falešné informace dále používají jako základ svých myšlenkových konstrukcí. Situace je o to horší, že své odpůrce místo seriózní diskuze rovnou označují za popírače. Jako by odmítání paniky, jež je založená na manipulaci s údaji, mělo nějakou souvislost s popíráním holocaustu.

Michael Mann, který ani po devíti letech soudu neukázal data, ze kterých mu vyšlo, že se země otepluje kvůli člověku, také pokračuje v hlásání svého učení. V té souvislosti je zajímavé si přečíst překlad rozhovoru s Mannem zveřejněný na anarchistickém portálu A2alarm (zde). O Climagate, jejímž byl záporným čelným protagonistou, nyní říká: „Zpětně je Climategate velmi zajímavé téma, protože šlo o hacknuté e-maily a figurovaly v ní Saúdská Arábie i Rusko a stejně tak WikiLeaks a Julian Assange…“ Ani náznak sebereflexe, ani náznak omluvy za lži a manipulace, kterých se klimatologové dopouštěli.  Pro porovnání stručný text o Climategate od Vítězslava Kremlíka s celou sadou oficiálních grafů zde.

Evropská unie, která na vlnu paniky naskočila už před několika lety, si stále odmítá připustit, že by to s tou „klimaticku změnou“ mohlo být jinak. Přitom díky vysoké evropské gramotnosti by pro nikoho z poslanců ani komisařů či úředníků nemělo být těžké si najít a přečíst informace, které zásadním způsobem zpochybňují současnou unijní uhlíkovou doktrínu i výchozí pozici všech ekologistických hnutí.

Od Manna se evidentně nedočkáme toho, že by svou manipulaci přiznal. Čili nezbývá, než důsledně žádat po všech národních zástupcích v unijních strukturách i po všech tuzemských politicích, aby si informace o Mannově manipulaci přečetli a brali je v úvahu při veškerém „klimatickém“ rozhodování.

Jinak to zaplatí všech 500 milionů obyvatel členských států EU. Čechy by „klimatické závazky“ vůči EU jen do roku 2030 měly přijít každého na 94 tisíc korun, což v roce 2018 odhadl šéf ČEZ Daniel Beneš (například zde). Ovšem odhady celkových nákladů změny celého hospodářství a životního stylu neexistují. Jednak se jakékoli náklady tak obrovské změny prováděné na půlmiliardě lidí najednou počítají velmi obtížně. Za druhé by velmi pravděpodobně výsledné číslo znamenalo okamžitý odklon veřejnosti od politiků, kteří „uhlíkovou neutralitu prosazují“. A když k tomu přidáme fakt, že se to dost možná děje na základě zfalšovaných informací, je další osud alarmistů naopak snadno odhadnutelný. Stejně tak by skončila jejich snaha převést obrovský byznys od fosilních firem k těm s obnovitelnými zdroji. Právě proto všechno budou popírat manipulaci s daty a veřejností až do skonání věků.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa