Aktivistům hrozí až 6 let vězení

Ekologické aktivisty pozatýkala policie. Foto: Ende Gelände

Ekologické aktivisty čeká zřejmě obvinění z trestného činu. Ilustrační foto: Ende Gelände

Policie vyšetřuje akci ekologické organizace Greenpeace v elektrárně Chvaletice pro podezření z poškození cizí věci. Policie chtěla šest cizinců a pět Čechů na policejní služebně vyslechnout, všichni však na místě odmítli podat vysvětlení.

Skupina 11 aktivistů obsadila v pondělí chladicí věž, vyvěsila na ni dva transparenty a opustila ji ve středu večer. „Střežíme objekt, aby nedošlo k dalšímu narušení, později se bude provádět ohledání místa činu,” mluvčí pardubické policie Jana Drtinová. Podle trestního zákoníku závisí možný trest na výši způsobené škody, která zatím nebyla vyčíslena. Pokud by byla velkého rozsahu, tedy nejméně pět milionů korun, hrozí aktivistům teoreticky dva až šest let vězení.

Čtěte také:
Greenpeace způsobili milionové škody
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Výši škody začne elektrárna zjišťovat koncem tohoto nebo počátkem příštího týdne, až policie ukončí vyšetřování. Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že může dosáhnout řádově několika milionů korun, v případě poškození pláště chladicí věže by to byly i desítky milionů.

Podle generálního ředitele podniku Luboše Pavlase bude ohledání chladicí věže stát asi 600 000 korun. „Musíme postavit plošinu, provést znalecká posouzení, zda nebyl poškozen plášť, a pak vše demontovat. Podle toho se uvidí, zda to tím vše skončí, nebo budou škody řádově růst, pokud bychom museli udělat sanaci stavby,” řekl Pavlas.

Ekologická organizace svou akcí protestovala proti uskutečňované modernizaci elektrárny, která prodlouží její provoz do roku 2030. Severní energetická považuje nesouhlas Greenpeace za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody