Polovina větrníků stojí kvůli mrazu. Renomovaná agentura vyzývá k diskuzi o záložních zdrojích. V Texasu dosahují ceny elektřiny nepředstavitelných výšin.
Mráz a sníh ukazuje politikům, jak slabá je energetika postavená na OZE a dokonce i plynu. To je hlavní poselství současné energetické krize, která postihla USA. Informují o tom zprávy agentury Bloomberg (zde a zde).
Čtěte také:
V Texasu zamrzly větrníky, miliony lidí bez proudu
Japonci nemají dost elektřiny a bojí se blackoutu
Ceny elektřiny v některých částech Texasu dosáhla hranice 5000 dolarů za megawatthodinu. Kvůli mrazu přitom zavírají plynárny, jimž zamrzají potrubí (například DCP Midstream LP a Targa Resources Corp.), jiné omezují přepravu plynovody (Enbridge). Železnice ve státě očekává výpadky dopravy kvůli výpadkům dodávek elektřiny. Texaský regulátor již vydal pokyny, aby domácnosti, nemocnicem, veřejné služby a další potřební odběratelé měli přednostní přístup k plynu na topení. Plyn je v Texasu také hlavním zdrojem pro výrobu elektřiny.
Průměrné spotové ceny elektřiny v Texasu vyskočily v sobotu 13. února ráno o více než 2 400 procent na více než 4 200 dolarů za megawatthodinu. Dodávka elektřiny mezi devátou a desátou hodinou dopolední stála na západě státu v průměru 5 476 dolaru za megawatthodinu, což je nejvíc od roku 2010. Bloomberg také uvádí, že v Oklahomě ceny vzrostly za dva dny o více než 4000 procent.
Agentura upozorňuje na skutečnost, že infrastruktura Texasu je připravená na horká léta, nikoli na chladné zimy, v nichž mnoho domácností spoléhá právě na elektrické vytápění. Zároveň upozorňuje i na to, že elektrifikaci dopravy a topení zelenou energií se připisuje velké důležitost ve snaze snižovat emise, ale zároveň na to není energetika připravená. Čím vice se totiž zvyšuje poptávka po elektřině a zároveň roste podíl větru a fotovoltaiky, tím větší problém je s nedostatkem spolehlivých záložních zdrojů elektřiny. Protože těch je prostě nedostatek, připomíná Bloomberg.