V Texasu zamrzly větrníky, miliony lidí bez proudu

Texas je americkým lídrem ve výrobě elektřiny z větru. Když však turbíny zamrzly, ocitlo se bez proudu až 3,5 milionu lidí. Foto: wikipedia.org

Silné mrazy způsobily dramatické energetické problémy americkému státu Texas. Kvůli zmrzlým větrným turbínám bylo omezeno zhruba 12 000 megawattů texaské větrné kapacity, což způsobilo výpadek elektřiny až 3,5 milionům lidí. Velkoobchodní cena elektřiny k okamžitému dodání do rozvodné sítě v Texasu vzrostla o více než 10 000 procent.

Velkoobchodní ceny v reálném čase k dodání do rozvodné sítě se vyšplhaly až na 11 000 dolarů (zhruba 233 000 Kč) za megawatt (MW). Ceny do rozvodné sítě, která dodává většinu elektřiny v Texasu, se běžně pohybují pod hranicí 100 dolarů (2110 Kč) za megawatt.

Čtěte také:
Hrozba blackoutu se bude zvyšovat
Japonci nemají dost elektřiny a bojí se blackoutu

Texas je americkým lídrem ve výrobě elektřiny z větru a produkuje téměř třetinu celkové produkce Spojených států. Agentura Reuters uvedla, že výroba větru je v Texasu druhým největším zdrojem energie a v loňském roce představovala 23% státních dodávek energie, za zemním plynem, který představoval 45%.

Texas je neobvyklý v tom, že téměř celý stát je součástí jediné sítě, která postrádá rozsáhlou integraci s okolními státy. Tuto síť provozuje organizace s názvem ERCOT, rada pro elektrickou spolehlivost v Texasu, nezisková organizace kontrolovaná státem.