Američtí horníci mají o prezidentské volbě asi jasno

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Donald Trump opakovaně vyhlásil, že pomůže americkému uhlí. Foto: donaldtrump.com

 

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump oznámil, že si za svého viceprezidenta vybral guvernéra Indiany Mikea Pence. Volba potěšila americký energetický průmysl, protože Pence podporuje těžbu uhlí a staví se na odpor Obamově agendě o klimatických změnách.

I sám Trump označil klimatické změny za podvod a prohlásil, že se bude snažit pomoci postiženým ropným a uhelným sektorům. Spojení s Pencem tak potvrzuje, že Trump hodlá postoj k energetické otázce držet velmi pevně.

Čtěte také:
Trump chce energetickou nezávislost USA
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí

Mike Pence podle České televize na Twitteru uvedl, že je pro něj čest připojit se k Trumpovi a pracovat na tom, aby „se Amerika opět stala velkou“, čímž odkázal na Trumpův předvolební slogan. Pro Trumpa je výhodou jeho vazba na Středozápad USA, jehož voliči mohou ve volbách sehrát rozhodující roli.

Právě energetika se může stát jedním z klíčových témat amerických voleb. V boji o Bílý dům se Trump totiž zřejmě utká s bývalou první dámou Hillary Clintonovou. Ta už několikrát veřejně podpořila obnovitelné zdroje, naopak o uhlí se vyjádřila velmi negativně, za což si vysloužila tvrdou kritiku horníků.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ background_color=”#ddd7c3″ use_border_color=”on” border_color=”#000000″ border_style=”solid” custom_padding=”10px|15px|10px|15px” text_font=”|on|||”]

Kdo je Mike Pence

Narozen 7. června 1959 ve městě Columbus v Indianě. Pochází z rodiny irských katolíků, která měla šest dětí. Od roku 1985 je ženatý, s manželkou Karen mají tři děti. Vystudoval právo na Indianské univerzitě (1986). Byl členem Sněmovny reprezentantů (2001 až 2013) a předsedou republikánských sněmovních konferencí (2009 až 2011). Od 14. ledna 2013 je guvernér státu Indiana.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Mohlo by vás zajímat:
Hillary Clintonová vyhrožuje horníkům
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]