Analytici: Vláda zvolila kompromis

Doba čtení:1 m, 43 s
IMG_1991

Vláda Bohuslava Sobotky v Ústí nad Labem před rozhodnutím o limitech. Foto: iUHLI.cz

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) zvolila rozhodnutím o další těžbě uhlí za limity, rozumný kompromis mezi požadavky na energetickou bezpečnost, především z pohledu zajištění paliva pro teplárny a ochranou životního prostředí. Uvedl to energetický expert Jiří Gavor, který doufá, že se tím situace v energetice stabilizuje.

Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze lze rozhodnutí vlády vnímat jako určitý kompromis potřeb energetického uhlí, jak je charakterizuje státní energetická koncepce a komplikacemi, které prolomení limitů může přinést.

Analytik J&T Banky Michal Šnobr podotkl, že rozhodnutí vlády o částečném prolomení dlouholetých územních limitů uhlí ukazuje více než cokoli jiného, jak je v současnosti obtížné zorientovat se v energetice, respektive smysluplně rozhodnout o jejím budoucím směrování. „Na jednu stranu rozhodnutí o prolomení limitů vnímám tak, že šlo o to, stávajícím elektrárnám alespoň poskytnout dostatek uhlí na jejich plnou životnost. Na druhou stranu je zřejmé, že samotné uhelné elektrárny a tedy i těžba uhlí, nebudou mít v následujících letech na růžích ustláno. Prolomení limitů na Bílině vnímám jako logický krok i se všemi negativními důsledky na životní prostředí,“ uvedl na serveru iDNES.cz Šnobr.

Čtěte také: Prolomeno! Na Bílině se bude těžit za limity

Naopak další odložení rozhodnutí o dole ČSA Šnobr vnímá jako známku postupného útlumu uhelné energetiky. Není žádnou náhodou, že v poslední době roste počet finančních institucí, správců majetku, ale i států, které zcela odmítají uhelnou energetiku a je zřejmé, že tento tlak bude sílit.

V tomto směru si Česko bude muset počkat, jak dopadne směřování energetiky v Německu. Tato země „vrtí“ celou Evropou, evropskou energetikou nevyjímaje. „Nikde tedy není garantováno to, že všechny nové a retrofitované uhelné elektrárny v Česku se dožijí své plné životnosti, tedy že prolomení těžby na Bílině bude plně efektivní. Naopak naděje na těžbu v dole ČSA, dle mého, klesá každým dnem a otevřená vrátka ze strany vlády považuji více méně za nadbytečná,“ míní Šnobr.

Mohlo by vás zajímat:
iUHLI.tv: Má uhlí vůbec šanci?